ЕУРО 2024
Европско првенство у фудбалу одржава се у Немачкој од 14. јуна до 14. јула 2024. године. Сва дешавања пратите уз Спутњик спорт.
Џамал Мусијала - Sputnik Србија

Немци избацили Данце – Италијанима откуцао „швајцарски сат“

Репрезентација Немачке пласирала се у четвртфинале Европског првенства захваљујући победи над Данском у Дортмунду – 2:0. Чета Јулијана Нагелсмана оправдала је улогу фаворита, док су претходно Италијани испали од Швајцараца – 0:2, чиме су предали европску круну. „Панцери“ чекају победника дуела Шпанија – Грузија, а Швајцарци Енглезе или Словаке.
Изузетно офанзивно ушли су у меч Немци. Иако се спекулисало да би могли с двојицом класичних нападача, те да ће Никлас Филкруг заиграти од првог минута у тандему са Мусијалом или Хаверцом, то се није догодило.
И поред тога, Немци су створили прегршт шанси у уводних 10 минута, а Каспер Шмајхел је показао да је и даље врхунски голман. „Панцерима“ је поништен гол Шлотербека после корнера већ у четвртом због фаула Кимиха.
После уводних 15 минута тоталне офанзиве Немаца, Данци су се ослободили притиска и почели су да прете преко Ериксена и Хојлунда.
У 36. минуту меч је прекинут због провале облака, падао је град, али су прави узрок биле муње и громови, а безбедност фудбалера била је на првом месту и они су отишли у свлачионицу.
После 20ак минута сусрет је настављен и мреже су мировале до одласка на одмор.
У наставку је поново било свега и свачега. Прилике на обе стране, а затим и поништен гол Данцима у 48. минут због офсајда Андресена. ВАР је показао да је био у недозвољеној позицији.
А, онда, само пет минута касније. Андерсена је лопта погодила у руку у сопственом шеснаестерцу и главни судија је показао на белу тачку. Непогрешив са 11 метара био је Каи Хаверц.
На крилима тог гола Немци су „додали гас“ и Џамал Мусијала је у 68. минуту дулирао предност. Тада је било јасно да ће домаћин отићи у четвртфинале, а да је за Данце турнир завршен.
Пре овог сусрета на терену су били Италијани и Швајцарци и „сајџије“ су одржале прави час фудбала „Азурима“. Славили су резултатом 2:0, головима Фројлера и Варгаса, па ће сада чекати недељни расплет и осмину финала у ком се састају Енглези и Словаци.
Токове мечева могли сте да пратите у текстуалном преносу уз Спутњик.
НЕМАЧКА – ДАНСКА
95' - КРАЈ!
Немачка је у четвртфиналу Европског првенства, прескочили су Данце - 2:0.
92' - Поништен гол!
Вирц је затресао мрежу, с тим што је голу претходио офсајд.
90' - Још пет минута
Толико дели Немце од пласмана у четвртфинале.
87' - Тотална офанзива Данаца
Кренули су на све или ништа.
79' - Мењају Немци и Данци
Мусијала је изашао, као и Раум, ушли су Хенрикс и Вирц. Код Данаца су изашли Хојлунд и Ериксен, ушли су Ларсен и Винд.
68' - Немци дуплирају!
Џамал Мусијала је рутински погодио даљи угао Шмајхеловог гола. Искоса с леве стране, погодио је малу мрежу.
64' - Немци увели другог нападача
Иако воде Немци ће у наставку сусрета играти са двојицом нападача. Изашли су Андрих и Гунгодан, а на терену су Емре Џан и Никлас Филкруг.
59' - Обрукао се Хаверц
Вансеријски пријем лопте којим је двојцу избацио и стуштио се ка голу Шмајхела, да би затим "боцнуо" чисту лопту поред гола.
58' - Жути за Александера Баха
Сударио се главом са Андрихом и добио јавну опомену.
53' - ГОЛ! Воде Немци!
Хаверц је хладнокрвно реализовао једанаестерац након што је један Андерсен играо руком у свом шеснаестерцу.
47' - ГОЛ! Ипак офсајд!
Поништен је погодак Данцима због офсајда у ком се нашао Андерсен.
Почело је друго полувреме
Без измена током паузе.
ПОЛУВРЕМЕ
Без голова у мечу Немачка - Данска.
45' - Промашај Хојлунда
Велика шанса за Данце у финишу првог полувремена. Нојер је успео да заустави Хојлунда у последњем тренутку.
41' - Жути за Хјулманда
Селектор Данске добио је жути картон због приговора главном арбитру.
37' - Каква прилика за Немце!
Хаверц је из близине погодио право у Шмајхела. Затим је главом запретио и Шлотербек.
Меч је настављен!
Играчи су поново на терену, и после краћег загревања меч је настављен. Прекид је трајао нешто више од 20 минута.
36' - ПРЕКИД!
Почео је јак пљусак, пада и град у Дортмунду и главни арбитар је одлучио да због муња и громова прекине меч.
33' - Сане све упропастио
Имали су Немци контру "четири на четири", али је Лирој Сане петљао и на крају је изгубио лопту.
29' - Опао темпо
После великог броја прилика и бројних узбуђења, тренутно се ништа посебно не догађа на терену. Данци су се ослободили почетног притиска домаћина ЕП.
21' - Корнер за Данце
Ериксен је шутирао, а изблокирао га је Ридигер, после чега је уследио први ударац из угла за Данце.
10' - Шмајхел чува Данце
Хаверц је замало променио резултат.
7' - "Пројектил" Кимиха
Фантастично је то скинуо Шмајхел.
4' - Поништен гол!
Леви бек Раум ушуњао се у петерац Данаца и изборио је корнер за Немачку из ког је Шлотербек постигао гол, али је он поништен због фаула Јошуе Кимиха.
Почео је меч!
Немачка има први напад и наступа у белој опреми, а Данци су у традиционално црвеној.
Меч ће ускоро почети
Мање од пет минута остало је до почетка сусрета. Фудбалери су на терену у току је интонирање химни.
Познате су стартне поставе:
Немачка: Нојер - Кимих, Ридигер, Шлотербек, Раум - Андрих, Крос - Сане, Гиндоган, Мусијала - Хаверц.
Данска: Шмајхел - Андресен, Вестергард, Кристенсен - Ба, Дилејни, Хејбјерг, Меле - Олсен, Хојлунд - Ериксен.
Ускоро ће почети и други меч осмине финала.
ШВАЈЦАРСКА – ИТАЛИЈА
Швајцарска је у првом мечу осмине финала без већих проблема победила Италију резултатом 2:0. По гол у оба полувремена, прво Фрјолер у 37. минуту, а онда и Варгас по изласку из свлачионице после 15-минутне паузе. Азури који су у Немачку стигли с титулом првака Европе иду кући, а „сајџије“ чекају победника дуела Енглеска – Словачка.
Од почетка сусрета изабраници Хакан Јакина ушли су чврсто и самоуверено, без превише респекта што наспрам себе имају европске прваке Италијане.
Џака и екипа, претили су од самог почетка, а офанзивна игра крунисана је голом Рема Фројлера у 37. минуту, када је неколико играча Италије пропустило прилику да спречи искусног дефанзивца да левом ногом матира, до тог тренутка, несавладивог Ђанлуиђија Донаруму.
До одласка на 15-минутну паузу мреже су мировале, да би у наставку уследио „хладан туш“ за изабранике Лучана Спалетија.
Тек што су фудбалери две селекције изашли на терен и тек што је Пољак Шимон Марчињак дао знак да се крене с центра, Варгас је постигао еврогол. „Отворио“ је десно стопало и погодио даљи угао гола Италије. Пружио се Донарума колико је дуг, али спаса није било.
У наставку су, сада већ бивши прваци Европе, могли да преполове предност. Прво је Фабијан Шер погодио сопствену стативу, а савладан је већ био Зомер. Статива је и у 73. минуту била савезник Швајцарске, после ударца, иначе „невидљивог“ Скамаке.
До краја сусрета мреже су мировале и Швајцарска је потпуно заслужено прво четвртфиналиста и чекаће бољег из дуела Енглеска – Словачка који је на програму у недељу од 18 часова.
92' - КРАЈ!
Швајцарска је у четвртфиналу, после победе над Италијом резултатом 2:0 (1:0).
90' - Још само два минута
Толико је продужен сусрет.
87' - Италијани тражили пенал
Марчињак само одмахнуо руком!
83' - Време ради за Швајцарце
Италији је потребно чудо, јер мање од 10 минута пре краја имају два гола заостатка.
73' - Статива!
Још једна коју погађају Италијани. Овога пута Скамака.
64' - Италија креће у јуриш!
Са два шпица заиграће Азури. Изашао је Барела, а ушао класичан нападач Ретеги, који ће се прикључити Скамаки.
53' - Статива!
Швајцарци су имали среће, јер је Шер једну лопту главом скренуо и она је преварила Зомера, али се одбила од стативе.
46' - Шок на старту - Швајцарци воде 2:0!
Тек што се лопта закотљала с центра, Варгас је резантним ударцем успео да погоди даљи угао гола Ђанлуиђија Донаруме. Страшан гол, "отворио" је стопало и с неких 15 метара послао лопту у горњи десни угао гола Италије.
45+3' - ПОЛУВРЕМЕ
Швајцарска потпуно заслужено води резултатом 1:0. Донарума је у неколико наврата сачувао Италију.
45' - Лукави Ридер
Брани Донарума ударац Швајцарца из слободног ударца у ближи угао.
37' - ГОООЛ! Води Швајцарска
Стрелац је Ремо Фројлер! Вешто је сместио лопту иза леђа Ђанлуиђија Донаруме. Швајцарска заслужено води!
35' - Барела "пожутео"
Пољак Шимон Марчињак показао је жути картон Барели, због прекршаја с леђа на средини терена.
31' - Родригез запретио
Опробао је левоноги дефанзивац Швајцарске ударац, а лопта отишла преко гола.
24' - Брани Донарума!
Велику прилику пропустио је Брил Емболо, чији је ударац из непосредне близине фантастично одбранио Ђанлуиђи Донарума.
19' - Офсајд!
Могла је Италија да стигне до вођства да се Ди Лоренцо није нашао у офсајду и да није траљаво реаговао после прекида који је лукаво извео Барела. Остаје 0:0.
15' - Неповезани Италијани
Азури никако не успевају да дођу до жељене игре, пуно грешака, и за сада је Швајцарска бољи и конкретнији тим.
8' - Барела повређен
Николо Барела завршио је на трави после дуела на средини терена са Ремо Фројлером. На срећу по Италијане, везиста Интера наставио је меч после указане лекарске помоћи.
3' - Швајцарци први запретили
Извели су и први корнер у досадашњем току меча, с тим што нема већих узбуђења пред оба гола.
Меч је почео
Италијани играју у комплетно плавој опреми, Швајцарци су у црвеној гарнитури.
Победник иде на бољег из меча Енглеска - Словачка.
Мање од пет минута остало је до почетка првог меча осмине финала Европског првенства у Немачкој.
Реми као традиција!
У последњих пет дуела ове две репрезентације, чак четири пута било је нерешено, док је једину победу уписала Италија резултатом 3:0.
Познате су стартне поставе
Швајцарска: Зомер - Шер, Аканђи, Родригез - Ебишер, Фрјолер, Џака, Ридер - Варгас, Емболо, Ндоје.
Италија: Донарума - Ди Лоренцо, Манчини, Бастони, Дармиан - Кристанте, Фађоли, Барела - Кјеза, Скамака, Ел Шарави.
Добро дошли!
Пратићемо уживо прве мечеве осмине финала Европског првенства у којима се састају Швајцарска и Италија, односно Немачка и Данска.