00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
17:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
21:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
07:00
30 мин
МИЉАНОВ КОРНЕР
Реалност је да се Партизан и Звезда боре за место у плеј-ину
20:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
„Розанов“
20:30
30 мин
МОЈ ПОГЛЕД НА РУСИЈУ
Ауторска емисија Љубинке Милинчић
21:30
30 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери
 - Sputnik Србија, 1920
РУСИЈА
Најновије вести, анализе и занимљивости из Русије и Заједнице независних држава

Ово је дах слободе: Већина света жели да побегне од утицаја Америке и претњи НАТО

© Sputnik / POOL / Уђи у базу фотографијаСамит ШОС
Самит ШОС - Sputnik Србија, 1920, 04.07.2024
Пратите нас
Формирање мултиполарног светског поретка, нова архитектура сарадње на равноправној основи, као и безбедност држава-чланица ШОС остају приоритетни задаци те организације, каже за Спутњик заменик председника Комитета Савета Федерације за међународне послове Владимир Џабаров.
Ширење и јачање ШОС, према речима Џабарова, означава жељу светске већине да побегне од утицаја САД и претњи НАТО.

Циљ ШОС – мултиполарни светски поредак

Притисак Американаца и Северноатлантске алијансе на земље које су део ШОС или БРИКС је приметно, али светске силе и државе су прилично уморне од таквог притиска Вашингтона, и постајући део ШОС или БРИКС, добијају дах слободе, схватају да могу да делују самостално и да се развијају, без обзира на Вашингтон.
„Jедан од циљева ШОС-а je формирање новог мултиполарног светског поретка. Односно, до скоро су Американци били главни протагонисти, а други су морали да их слушају и испуњавају њихову вољу и жеље. Међутим, многе земље сада одбијају да следе диктат Американаца, који су их заправо директно гурнули ка уједињењу у оквиру такве структуре као што је ШОС. ШОС заправо постаје веома значајан у свету и постаје све моћнији, и што се више повећава његов утицај на светску политику, западна штампа све мање пише о њему. Да је дошло до неког неуспеха, неког неслагања, да је нека држава хтела да напусти ШОС, мислим да би западни медији о томе трубили на сва звона, а сада ћуте и немо посматрају како се даље гради сарадња у оквиру Шангајске организације“, каже Џабаров.
У Астанској декларацији наглашена је посвећеност свих учесника ШОС-а у формирању праведног мултиполарног светског поретка заснованог на централној улози УН, међународном праву и тежњи суверених држава за узајамно корисним партнерством.

Приоритет је евроазијски систем безбедности

За разлику од чланица НАТО, земље ШОС воде мирољубиву политику, која није уперена ни против кога, али један од приоритетних задатака у активностима ШОС остаје одржавање безбедности учесника дуж периметра спољних граница.
Руски председник Владимир Путин је обелоданио да ће регионална противтерористичка структура ШОС бити трансформисана у универзални центар који ће се бавити читавим низом безбедносних претњи, укључујући борбу против трговине наркотицима. Осим тога, борба против сепаратизма и екстремизма на простору ШОС допринеће програму сарадње у овој области.
Шангајска организација за сарадњу, која чини 60 одсто становништва Евроазије, у ствари је основа будућег евроазијског система безбедности који је предложио Путин, будући да ШОС од свог настанка поклањао велику пажњу безбедносним проблемима земаља-чланица, решавању сукоба и ширења зоне мира у Евроазији.
На питање шта евроазијски систем безбедности заправо подразумева, Џабаров указује на то да је он непходан због претњи које западне земље и њихови савезници стварају у Евроазији. Према његовим речима, НАТО, као и АУКУС – пакт Америке, Велике Британије и Аустралије - упорно се шире, стварајући нове изазове за евроазијске земље. Због тога је, оцењује он, веома важно јачање ШОС, чији је „укупан војни потенцијал веома велики и веома значајан“.
„То ће мало охладити усијане главе на Западу, јер нам је јасно да Американци покушавају да створе нове тензије на Блиском истоку, у Централној Азији, где се налазе бивше совјетске републике. И наравно, узимајући у обзир пројекат ‘Појас и пут’, веома је важно да ове земље осигурају безбедност проласка робе овом рутом“, каже Џабаров.
Он подсећа да земље ШОС имају модерне армије, значајан војни потенцијал те сматра да ће се интеграциони процеси у тој сфери наставити, како би „пружили отпор у било ком критичном тренутку светске историје“.
Одговарајући на питање да ли би ШОС могao да има своју структуру као противтежу НАТО, сенатор је нагласио да се оне не стварају у ШОС, за разлику од чланица НАТО, које већ формирају структуре паралелне и сличне НАТО, као што је англосаксонски АУКУС.
„Мислим да никада не треба журити. Када се нешто вештачки убрзава то, напротив, изазива тензије, чак и покушај да се таква идеја одбаци међу државама. Мислим да саме земље треба да седну и размисле да основна претња њиховим земаљама очигледно долази од НАТО или АУКУС. Мислим да ће се у овој области поставити питање неопходности да ова организација има и одбрамбену функцију. Али, понављам, то се не ради да би се неком претило. Не претимо никоме, наш председник то понавља свуда, на свим својим састанцима и у свим својим контактима, али то би требало да заштити интересе наших земаља од спољне агресије“, каже Џабаров.
Према његовим речима, ШОС покушава да уједини земље које заједно желе да превазиђу финансијске, економске, политичке, па чак и духовне или културне тешкоће.
Земље ШОС претвориле су ову организацију у једну од најутицајнијих и најауторитативнијих структура, а интересовање за њу расте у целом свету. У том контексту, Џабаров оцењује да је једна од „најпријатнијих вести“ што на самиту у Астани учествовују све земље чланице ШОС и што је Белорусија постала нова, десета пуноправна чланица организације, поред Индије, Ирана, Казахстана, Кине, Киргистана, Русије, Таџикистана, Пакистана и Узбекистана.
„Мислим да се овај самит разликује од сличних самита НАТО-а и других по томе што се овде све земље осећају потпуно равноправно, ниједна држава овде не доминира. Сви имају једнака права, једнаке могућности да се изјасне, сви имају прилику да се сретну и да размотре даља питања политичког зближавања“, каже Џабаров.
Он напомиње да укупан број становника земаља ШОС износи око 3,5 милијарди људи, што је готово половина светске популације и да на тај блок чини приближно четвртину светске економије.

Пропао покушај Запада да изолује Русију

Просечан раст БДП земаља чланица ШОС је прошле године био више од пет одсто, индустријска производња је порасла за 4,5 посто, а стопа инфлације само 2,4 посто.
Трговински промет Русије са државама ШОС порастао је за четвртину, а земље ШОС повећавају и употребу националних валута. На столу је и руски предлог да се створи сопствени механизам плаћања у ШОС.
„И, наравно, понављам, свака земља осећа да има једнака права са својим партнерима и нико јој не диктира, не намеће своју вољу, за разлику од онога што раде Американци, Европа и НАТО“, каже Џабаров.
Он истиче и да је овај самит показао да покушаји изолације Русије од стране Запада, а пре свега Сједињених Држава, нису успели, а то доказује и чињеница да је Путин имао маратонске састанке у Астани са светским лидерима, међу којима су и кинески председник Си Ђинпинг и турски лидер Реџеп Тајип Ердоган.
„То је добар знак да смо на правом путу“, подвукао је Џабаров.
Председник Русије Владимир Путин - Sputnik Србија, 1920, 04.07.2024
СВЕТ
Путин: Мултиполарни свет већ је постао реалност
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала