ЕУРО 2024
Европско првенство у фудбалу одржава се у Немачкој од 14. јуна до 14. јула 2024. године. Сва дешавања пратите уз Спутњик спорт.
Шпанија - Sputnik Србија

Фуриозан преокрет Шпаније против Француске за финале ЕП!

Шпанија је први финалиста Европског првенства у Немачкој! И то како – преокретом за четири минута против Француске, која је повела преко Колоа Муанија у деветом минуту, да би у 21. изједначио Јамал, а у 25. погодио Олмо за тотални прекрет 2:1 (2:1). Испоставиће се, и коначан резултат. У среду од 21 час састају се Енглези и Холанђани.
Многи су вероватно очекивали још једну „успаванку“ због огромног улога – финале, али су Шпанци и Французи демантовали читав свет и демонстрирали су фудбал за Богове, фудбал какав волимо с гомилом прилика и чак три гола у уводних 25 минута!?
Да ли је могло да се тражи више? Тешко!
Французи који су до полуфинала стигли без постигнутог гола из игре, један из пенала и остало аутоголови, као и пенали против Португалије, пронашли су пут до мреже Унаја Симона већ у деветом минуту, када је прецизан био Коло Муани.
То је „отворило“ утакмицу, а Шпанци су узвратили ударац већ у 21. минуту. Ламин Јамал исписао је историју као најмлађи стрелац у историји европских и светских првенстава.
Легендарни Пеле био је досадашњи рекордер, али га је Барсин вундеркид са 16 година и 362 дана престигао и постао је најмлађи стрелац икада на великим такмичењима.
Пеле је до вечерас био најмлађи са 17 година и 244 дана, јер је Французима дао гол на Мундијалу 1958. године.
Тај гол „фурије“ дао је крила изабраницима Де ла Фуентеа и само четири минута касније Дани Олмо је закуцао лопту у мрежу Мењона.
Скренуо је лопту Жил Кунде, и првобитно је приписан аутогол, али је убрзо исправљено, јер се јасно видело да би она свакако завршила у голу Француза.
Са 2:1 за Шпанију отишло се на 15-минутну паузу.
У наставку сусрета велики број измена, а премало озбиљних прилика.
Дидије Дешан је покушао да размрда свој састав са троструком изменом у 62. минуту, када су изашли Рабио, Канте и Муани, а ушли Камавинга, Гризман и Баркола, али се ништа битније није променило.
Убацио је у „ватру“ Дешан и „дугу деветку“ Оливијеа Жируа, који је заменио Усмана Дембелеа, с тим што ни то није помогло да се промени резултат који је у 25. минуту поставио Олмо.
Шпанија, која се пласирала у пето финале на европским првенствима, где јури четврту титулу, чекаће победника дуела у среду од 21 час када се састају Енглеска и Холандија.
Ток сусрета могли сте да пратите уживо уз Спутњик спорт.
95- КРАЈ МЕЧА!
Шпанија је први финалиста Европског првенства у Немачкој, после победе над Француском резултатом 2:1.
22:48 09.07.2024
91' - Жути за Јамала
Ламин Јамал добио је жути картон због повлачења Теа Ернандеза приликом контранапада.
22:47 09.07.2024
90' - Још пет минута
Почела је да тече судијска надокнада, а Шпанија ће управо извести први корнер у другом полувремену.
22:44 09.07.2024
86' - Промашај Мбапеа
Могли су Французи до изједначења, да Мбапе који је фантастично ушао у 16 метара није очајно шутирао из изгледне позиције. Са 10ак метара послао је лопту високо преко гола.
22:40 09.07.2024
82' - Ударац Јамала
Шпанци су фокусирани на одбрану свог гола, а Ламин Јамал је једну контру завршио ударцем изнад гола. Солидан покушај најмлађег стрелац у историји европских и светских првенстава. Јамал је постигао гол са 16 година и 362 дана, чиме је послао у историји Пелеов рекорд из 1958. године. Пеле је имао 17 година и 244 дана када је дао гол Французима на Мундијалу.
22:37 09.07.2024
79' - Жиру на терену
Убацио је Дешан "дугу деветку" у игру, јер Французи имају још тек нешто више од 10 минута да стигну до изједначења. Изашао је Усман Дебеле.
22:34 09.07.2024
77' - Мењају и Шпанци
После троструке измене Француза, уследила је двострука измена код Шпанаца. Изашли су Мората и Дени Олмо, а ушли Ојарзабал и Мерино.
22:33 09.07.2024
75' - Ернандез преко гола
Солидна прилика за Французе. Десном, слабијом ногом, покушао је леви бек Тео Ернандез, али је лопта отишла високо преко гола.
22:18 09.07.2024
62' - Брани Симон, па трострука измена
Успели су Шпанци да се одбране после напада Француза. Пробио је Дембеле и упутио је оштар центаршут на прву стативу, који је зауставио Симон. Затим је Дешан направио троструку измену. Извео је из игре Рабиоа, Кангеа и Муанија, да би на терен ушли Камавинга, Гризман и Баркола.
22:15 09.07.2024
58' - Проблем за Шпанце - крај за Наваса
Искусни Хесус Навас који је на позицији десног бека одменио суспендовано Данија Карвахала, није у стању да настави меч и место је уступио Вивијану.
22:11 09.07.2024
53' - Опасно!
Чуамени је био највиши после корнера и запретио је, али је Симон био одлично позициониран и лако је ухватио лопту.
22:09 09.07.2024
51' - Дембеле лоше
Центрирао је с десне стране право у руке Унај Симона.
22:04 09.07.2024
46' - Утакмица је настављена
Почело је друго полувреме. Шпанија је запретила преко Ника Вилијамса који је истрчао, али је голман Француза Мењон отишао далеко од свог гола и зауставио фудбалера Атлетик Билбаа.
21:47 09.07.2024
45+2' - ПОЛУВРЕМЕ
Шпанија води резултатом 2:1 после првих 45 минута игре.
21:45 09.07.2024
45' - Још два минута
Толико је продужено прво полувреме.
21:43 09.07.2024
42' - Отворено!
Смењују се напади на обе стране. Француска прети преко Мбапеа, Шпанија преко Олма и Јамала.
21:36 09.07.2024
35' - Корнер за Шпанију
Преокренули су резултат и настављају да играју своју игру и да притискају Французе.
21:25 09.07.2024
25' - ГООООЛ! Преокрет Шпаније
Потпуни преокрет за само четири минута! Олмо је распалио по лопти, она ударила у Кундеа и завршила у мрежи. Завршила би и да није било Кундеа. Гол је на крају ипак преписан Олму.
21:21 09.07.2024
21' - ЕВРОГОЛ! Јамал изједначио
Еврогол Ламина Јамала. Шпаније је експресно стигла до изједначења против Француске. Фантастичан ударац и лопта која се од стативу одбила право у мрежу Мајка Мањана. Пружио је голман Француза колико је дуг, али је био немоћан. Шутирао је Јамал са 25 метара и лопта је достигла брзину од 102 километра на сат.
21:20 09.07.2024
19' - Мбапе расположен
Делује да му се игра, иако још није дао гол на турниру. Нанизао је неколико фудбалера Шпаније и шутирао десном ногом, а лопта се после рикошета одбила до голмана.