https://sputnikportal.rs/20240917/energija-sputnjika-emisija-podkast-jelica-putnikovic-17-09-2024-1176863631.html
Литијум (ни)је баук | Енергија Спутњика
Литијум (ни)је баук | Енергија Спутњика
Sputnik Србија
Експлоатација литијума последњих је месеци топ тема у Србији. Њоме се баве сви - политичари, стручњаци, заштитари животне средине али и грађани, без обзира у... 17.09.2024, Sputnik Србија
2024-09-17T21:00+0200
2024-09-17T21:00+0200
2024-09-17T21:01+0200
подкаст
енергија спутњика с јелицом путниковић
енергетика
економија
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e8/07/0a/1174662522_0:0:1280:720_1920x0_80_0_0_eb02c24332cf3d7c39e1ce9564a65100.png
Енергија Спутњика, 17.9.2024.
Sputnik Србија
Енергија Спутњика, 17.9.2024.
То је вероватно и разлог што се у мору информација о налазишту јадарита у подручју Јадар, експлоатацији ове ретке минерлане сировине, њеној преради и еколошким аспектима њене прераде налази и пуно дезинформација или тенденциозно пласираних информација, који не само повећавају страх обичног човека од отварања рудника у близини Лознице већ су изазвали и неповерење грађана у стручњаке.Литијум је постао баук, који се злупотребљава у политичке и геополитичке сврхе. У лобирања „за“ и „против“ литијума укључили су се и прави и самозвани стручњаци и еколошки активисти, међу којима је, на жалост, много оних којима је добробит сопственог народа и сопствене земље „последња рупа на свирали“. У тим хајкама посебно су се на удару јавности нашли геолози – стручњаци који истражују природна богатства.У та природна богатства поред руда и минералних сировина спадају, иначе, и пијаћа вода, камен, који се, на пример користи за изградњу. Геолози су укључени и у санирање клизишта, ти стручњаци се питају и о заштити од поплава, које су захватиле многе европске земље а прете и нама.Народ уплашен причама о потенцијалној штетности литијума почео је да им прети и спречава их да раде истраживања у свим крајевима Србије. Отуд је Друштво геолошких инжењера и техничара Србије ових дана издало саопштење у коме апелују на грађане да допусте геолозима да изводе геолошке истражне радове. Подсећају их да рударење у Србији није новост, да је уназад вековима било основ за привредни развој земље. Др Дејан Барјактаровић, председник Друштва геолошких инжењера и техничара Србије истиче да геолози нису непријатељи народа.Коментаришући да би се литијум који би био произведен у Србији могао осим за батерије користити и у медицинске сврхе и у војној индустрији саговорник „Енергије Спутњика“ каже да га не чуди што су странци заинтересовани за његову експлоатацију.Говорећи за „Енергију Спутњика“ о рударењу јадарита и производњи литијума Барјактаровић каже, позивајући се на своје колеге, домаће стручњаке, не само геологе већ и рударске струке, хемичаре, технологе, машинце... да је то могуће без опасности по животну средину и становнике који живе у том крају. Замера и компанији „Рио Тинто“ на томе што скрива податке, али и неким стручњацима који не раде у корист своје државе и свога народа.С тим у вези, замера креаторима измена Закона о рударству што су „преписивали“ законска решења из неких афричких држава, не мислећи на добробит своје државе и поручује да се по питању литијума убудуће питају и слушају прави стручњаци, који неће штитити туђе интересе.О емисији „Енергија Спутњика“„Енергија Спутњика“ је емисија портала и радија Спутњик коју води Јелица Путниковић, стручњак за енергетику.Теме су махом везане за енергетику и економију, локалног и глобалног карактера, а гости су стручњаци у својим пољима. Емитује се сваког уторка у 21.00.
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
2024
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
Вести
sr_RS
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e8/07/0a/1174662522_160:0:1120:720_1920x0_80_0_0_a54a6f93f40833a1e4f44f723f8adb5c.pngSputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
енергија спутњика с јелицом путниковић, енергетика, економија, аудио
енергија спутњика с јелицом путниковић, енергетика, економија, аудио
Литијум (ни)је баук | Енергија Спутњика
21:00 17.09.2024 (Освежено: 21:01 17.09.2024) Експлоатација литијума последњих је месеци топ тема у Србији. Њоме се баве сви - политичари, стручњаци, заштитари животне средине али и грађани, без обзира у ком делу земље живе.
То је вероватно и разлог што се у мору информација о налазишту јадарита у подручју Јадар, експлоатацији ове ретке минерлане сировине, њеној преради и еколошким аспектима њене прераде налази и пуно дезинформација или тенденциозно пласираних информација, који не само повећавају страх обичног човека од отварања рудника у близини Лознице већ су изазвали и неповерење грађана у стручњаке.
Литијум је постао баук, који се злупотребљава у политичке и геополитичке сврхе. У лобирања „за“ и „против“ литијума укључили су се и прави и самозвани стручњаци и еколошки активисти, међу којима је, на жалост, много оних којима је добробит сопственог народа и сопствене земље „последња рупа на свирали“. У тим хајкама посебно су се на удару јавности нашли геолози – стручњаци који истражују природна богатства.
У та природна богатства поред руда и минералних сировина спадају, иначе, и пијаћа вода, камен, који се, на пример користи за изградњу. Геолози су укључени и у санирање клизишта, ти стручњаци се питају и о заштити од поплава, које су захватиле многе европске земље а прете и нама.
Народ уплашен причама о потенцијалној штетности литијума почео је да им прети и спречава их да раде истраживања у свим крајевима Србије. Отуд је Друштво геолошких инжењера и техничара Србије ових дана издало саопштење у коме апелују на грађане да допусте геолозима да изводе геолошке истражне радове. Подсећају их да рударење у Србији није новост, да је уназад вековима било основ за привредни развој земље. Др Дејан Барјактаровић, председник Друштва геолошких инжењера и техничара Србије истиче да геолози нису непријатељи народа.
Коментаришући да би се литијум који би био произведен у Србији могао осим за батерије користити и у медицинске сврхе и у војној индустрији саговорник „Енергије Спутњика“ каже да га не чуди што су странци заинтересовани за његову експлоатацију.
Говорећи за „Енергију Спутњика“ о рударењу јадарита и производњи литијума Барјактаровић каже, позивајући се на своје колеге, домаће стручњаке, не само геологе већ и рударске струке, хемичаре, технологе, машинце... да је то могуће без опасности по животну средину и становнике који живе у том крају. Замера и компанији „Рио Тинто“ на томе што скрива податке, али и неким стручњацима који не раде у корист своје државе и свога народа.
С тим у вези, замера креаторима измена Закона о рударству што су „преписивали“ законска решења из неких афричких држава, не мислећи на добробит своје државе и поручује да се по питању литијума убудуће питају и слушају прави стручњаци, који неће штитити туђе интересе.
О емисији „Енергија Спутњика“
„Енергија Спутњика“ је емисија портала и радија Спутњик коју води Јелица Путниковић, стручњак за енергетику. Теме су махом везане за енергетику и економију, локалног и глобалног карактера, а гости су стручњаци у својим пољима. Емитује се сваког уторка у 21.00.