Изборни обрачун Маска и Гејтса — индустрија и иновација или вештачко месо и медицинска тиранија
© Tanjug / Sean Simmers/The Patriot-News via APИлон Маск
© Tanjug / Sean Simmers/The Patriot-News via AP
Пратите нас
У финишу кампање за председничке изборе у Сједињеним Америчким Државама стиче се утисак да кандидати за председника нису Доналд Трамп и Камала Харис већ двојица мултимилијардера који их подржавају – Илон Маск и Бил Гејтс.
С обзиром да је и на прошлим изборима Марк Закерберг потрошио 400 милиона долара у циљаним државама и да је тако, у ствари, финансирао целокупну операцију тзв. фортификације, ни мало не чуди да су се и у ове изборе умешали милијардери Илон Маск и Бил Гејтс, каже за Спутњик новинар Небојша Малић.
Маск и Гејтс у кампањи – пљуште милиони
Маск који је директно подржао Трампа, осим 75 милиона долара колико је уложио у кампању, установио је и награду од милион долара коју ће свакога дана до дана председничких избора поклањати некоме ко потпише његову онлајн петицију подршке републиканском кандидату.
Због тога би могао би доћи под удар закона јер америчко министарство правде сматра да би наградна игра могла да представља кршење федералног закона.
С друге стране, оснивач Мајкрософта Бил Гејтс донирао је око 50 милиона долара невладиној организацији која подржава демократског председничког кандидата Камалу Харис. И бивша Гејтсова супруга Мелинда такође је подржала Харисову и дала велику донацију за њену предизборну кампању.
Избори као такмичење у популарности Маска и Гејтса
Илон Маск буквално нуди визију индустријске будућности, док Гејтс нуди будућност у којој нема индустрије и у којој сви живе од вештачког меса и соје, и масовно се вакцинишу против болести које су измишљене у неким лабораторијама, а управо их је Гејтс финансирао, додаје Малић.
Congratulations, Andy! https://t.co/QaLyMZOJvk
— Elon Musk (@elonmusk) October 23, 2024
„Што се мене лично тиче, избор је јасан али не знам колико је то јасно америчком народу. Мислим да што Американци више гледају Била Гејтса по телевизијама то га више не воле, а Маск, иако је непопуларан у одређеним круговима, поготово у либералним, он ипак има нека постигнућа, док је Гејтсово највеће постигнуће било пре 20 година и то је био 'Виндоус'. Ако су избори спали на такмичење у популарности између Била Гејтса и Илона Маска, онда ту нема приче јер Маск побеђује сигурно. А ако су демократе толико очајне да су одлучиле да се боре против Илона Маска, а не Доналда Трампа, онда то сведочи да нису баш убеђени да ће да победе.“
Космичка катастрофа и олигаргхијски посткапитализам
У симболичком смислу, Гејтс је парадигма олигархијског посткапитализма у којем он нема никакву одговорност и својим парама поткупљује државне бирократе који пишу прописе како би се створила та његова „антиутопија постиндустријског не знам чега“, сматра Малић.
Гејтс се наводно бори против климатских промена, разних болести и залаже се за апсолутну медицинску диктатуру као што је показао током ковида, а ни бивша жена не може да га гледа зато што је био повезан са Епстајном, додаје Малић.
„Гејтс није никад артикулисао неку своју идеологију али она може да се наслути из тих обриса, док је Маск по сопственом признању аутистичан али је његова визија, односно опсесија да човечанство добије резервни положај на некој од других планета, како би избегло космичку катастрофу и како би обезбедило будућност у визији која се мери милијардама година. И у ту сврху је сав свој капитал од електричних аутомобила и других ствари за које јесте добијао субвенције од државе, усмерио у 'Спејс икс' и у ракете. И успео је да уради нешто што никад нису успели ни НАСА ни Совјети. У практичном смислу то је за поштовање. Е сад, он каже да су ово последњи избори у Америци и ако се на њима не одбрани Први амандман, онда ће демократе владати заувек и увести неку своју диктатуру. Можда мало претерује, а можда је и у праву.“
Иноватор против „медицинског тиранина“
Према Малићу, Маск и Гејтс су људи који излазе из матрица старих идеологија. Јер Маск сигурно није неолиберал мада је у време неолиберализма стекао милијарде, а Гејтс хоће да уведе некакву „јединствену светску владу у име неке универзалне вакцинације и медицинске тираније“, оцењује Малић.
Incredible crowd today at the rally in Pennsylvania pic.twitter.com/pamx8yAMd8
— Elon Musk (@elonmusk) October 6, 2024
„Он је по мени класични антиутописта, док ме Маск више подсећа на неког рандијанског магната из четрдесетих и педесетих година који верује у моћ иновација и предузетништва да промене свет на боље. Он је, рецимо, неки протокапиталиста старог кова који верује у старе либералне вредности које су записане у Америчком уставу, а којих се мало ко данас придржава“.
Технократе за Гејтса, народ за Маска
Кад је реч о подршци грађана двојици мултимилијардера, Малић каже да у Америци Гејтса може поштовати само технократија која је уживала у ковиду и рестриктивним мерама које је епидемија са собом носила, али не и обични Американци.
„Реците просечним Американцима да не треба да једу стејк него пасту од квази говедине коју је овај узгојио у лабораторији и скоро свако ће одговорити: Не пада ми на памет! А онда одете у градове типа Њујорк или Лос Анђелес где ће вам помодни либерали рећи: Ја то обожавам и јешћу само то. Тако да мислим да Гејтс више апелује на ове ултрадемократе који су идеолошки посвећени странци без обзира шта то у пракси значило, док Маск привлачи ширу јавност, од оног сељака што узгаја кукуруз у Ајови или Канзасу, до индустријалца негде у Питсбургу који сања да опет отвори фабрику.“
Масков посредни утицај на изборе
Мада се одавно показало да су познате личности у кампања само декорација и да је њихов утицај на резултате миноран, Малић сматра да мултимилијардери на предстојећим изборима неће бити само „икебана“.
Јер Маск је већ доста утицао на гласаче и то пре две године, кад је купио Твитер и тако онемогућио апсолутну цензуру каква је постојала пре четири године и самим тим пореметио неке предизборне планове одређених структура, истиче Малић.
„Није толико битно што је он подржао Трампа него што је тиме омогућио да друштвени табу против њега у Силиконској долини престане да постоји, па су после и други подржали Трампа. Значи он посредно утиче на исход избора. Исто као што нико неће да гласа за Била Гејтса, али ће доста људи да гласа против било кога ако га је Бил Гејтс подржао. Тако да мислим да су демократе направиле страшну грешку у корацима што су одлучили да се Маску и Трампу супротставе тако што ће извући Била Гејтса као неки свој адут. Мало су се прерачунали јер је Гејтс привлачан једној маргини њиховог бирачког тела, док је у широкој јавности апсолутно анатемисан“, закључио је Малић.
Погледајте и: