00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери
 - Sputnik Србија, 1920
СВЕТ
Најновије вести из света

Тајни састанак пет нуклеарних сила

CC0 / Слика генерисана вештачком интелигенцијом / Тајни састанак пет нуклеарних сила - илустрација
Тајни састанак пет нуклеарних сила - илустрација - Sputnik Србија, 1920, 13.12.2024
Пратите нас
Одржавање састанка „нуклеарне петорке“ је веома важно за глобалну безбедност и смањење ризика од нуклеарних сукоба, посебно у светлу нових претњи и тензија, оцењују експерти коментаришући вест да је у Дубаију одржан тајни састанак светских нуклеарних сила.
Ово је био први састанак представника „нуклеарне петорке“ – Русије, САД, Кине, Француске и Велике Британије – под председништвом Кине.
У савременим геополитичким условима, за Русију формат „петорке“ представља важан канал комуникације у вези са стратешким питањима, оцењују руски експерти. Претпоставка је да су руски представници искористили састанак како би изразили забринутост због стратешких ризика у контексту конфликта око Украјине.
„Без сумње, овакви сусрети су веома важни и имају велики значај, јер је свет нестабилан, а претходни механизми неширења нуклеарног оружја који су функционисали раније захваљујући ‘Нуклеарном клубу’ и док су чланови тог клуба настојали да се нуклеарно оружје не шири ван тог клуба, данас више не функционишу. Видимо да постоји претња да Украјина добије нуклеарно оружје, барем је Зеленски о томе јавно говорио, а осим тога, стављају се на бојево дежурство ракете средњег домета и све то захтева стални надзор ситуације и обнављање свих претходних споразума“, каже руски експерт Андреј Манојло.
Тајни састанак у Дубаију одржан је почетком децембра, али је Пекинг тек ове недеље потврдио одржавање, наглашавајући његов значај за дискусију о нуклеарној безбедности и јачање дијалога међу водећим светским силама.
Главна тема састанка, према саопштењу кинеског Министарства спољних послова, биле су нуклеарне доктрине. Пекинг наглашава да дијалог о овој теми у тренутним условима помаже у избегавању неспоразума и грешака између нуклеарних сила.
Ипак, неки аналитичари указују на недостатак конкретних споразума и механизама за њихову реализацију.
„Сматрам да је овај сусрет био важан због саме чињенице да су се представници нуклеарних држава окупили на једном месту, изнели своје позиције и водили разговоре на ову тему. Нема информација да су се на овом састанку постигли неке глобалне и озбиљне споразуме, али постоје разлози да се верује да ће се такви сусрети одржавати редовно и да ће бити могуће разговарати о новим озбиљним договорима међу члановима ‘Нуклеарног клуба’“, каже Манојло.

Сличности и разлике руске и америчке нуклеарне доктрине

Чињеница да је Кина постала председавајући игра важну улогу за Русију, пошто су односи Москве са САД, Француском и Великом Британијом пали на најниже гране.
Русија и Кина су најближи савезници и партнери. Кина и кинеско руководство су прагматици тј. Кина води прагматичну спољну политику. И у овом контексту, председавање Кине заиста има велики значај за Руску Федерацију, јер ће земља која председава овим форматом диктирати карактер преговора. Руска Федерација зна да ће Кина обезбедити конструктиван дијалог између свих учесника сусрета и покушати да спречи провокације од стране непријатељских западних земаља“, оцењује експерт.
„Нуклеарна петорка“ је неформално удружење држава које поседују нуклеарно оружје.У 2023-2024, Русија је играла улогу координатора у овом формату, након чега су ове функције пренете на Кину.
Ово је једина платформа на којој пет званичних нуклеарних сила редовно дискутује о питањима глобалне безбедности, контроли наоружања, нуклеарној политици и стратешком поретку иза затворених врата.
Eксперти претпостављају да су представници нуклеарних сила разматрали актуелне изазове, укључујући спречавање ширења нуклеарног оружја, предупређивање нуклеарног тероризма, очување стратешке стабилности, а да је посебна пажња посвећена тензијама на Блиском истоку и у Источној Европи, које су повезане са нуклеарним програмима одређених држава и регионалним конфликтима.
Ипак, главна тема су биле нуклеарне доктрине. Кључни документ у нуклеарној сфери ове године није ажурирала само Русија, него и Америка.
Основни принцип руске доктрине није промењен - Русија употребу нуклеарног оружја сматра искључиво као последње средство, док је у поверљивом документу одобреном у марту, председник САД Џо Бајден наредио америчким снагама да се припреме за могуће координисане нуклеарне конфронтације са Русијом, Кином и Северном Корејом.
Дакле, ревидирана америчка стратегија, названа „Смернице за употребу нуклеарног оружја“, наглашава потребу САД да се позабаве растом и разноврсношћу нуклеарног арсенала Кине, као и неопходност да се истовремено обуздају Русија, Кина и Северна Кореја.
Русија је измене у нуклеарну доктрину унела зато што су се појавили нови извори војних претњи за државу и њене савезнике, па је Москва сматрала да се нуклеарна доктрина мора прилагодити „тренутним реалностима“.
„Што се тиче разлике између руске и америчке нуклеарне доктрине, у целини се документи разликују, али у кључним тачкама су слични. И америчка и руска нуклеарна доктрина допуштају превентивну употребу нуклеарног оружја као одговор на ненуклеарне претње. То значи да у случају када се против земље покрене војна агресија, а та агресија ствара претњу националној безбедности, суверенитету и територијалном интегритету руске државе, онда руска држава, према новој нуклеарној доктрини, задржава право да употреби нуклеарно оружје. Али тачно таква норма постоји и у америчкој нуклеарној доктрини“, наводи Манојло.
Кремљ је поручио да обновљена нуклеарна доктрина Русије шаље Западу сигнал упозорења о последицама у случају напада на Руску Федерацију и то не нужно нуклеарним оружјем.

Прети ли свету нуклеарни рат

На питање постоји ли данас ризик од нуклеарног рата Манојло каже да је такав ризик увек постојао, укључујући и време Хладног рата.
„Друга ствар је што је тај ризик био минималан. У време Хладног рата то је било обезбеђено стратегијом одвраћања, међусобног одвраћања двеју суперсила – Совјетског Савеза и Сједињених Америчких Држава. Данас тај ризик такође постоји и остаје, али земље које поседују нуклеарно оружје, пре свега чланови ‘Нуклеарног клуба’ предузимају све мере да нуклеарно оружје не буде коришћено као главни аргумент и адут у било ком савременом оружаном сукобу. Стога, није потребно бринути се и паничити око тога да ће нуклеарни рат почети. Нуклеарни рат неће почети“, уверен је Манојло.
Међутим, упозорио је он, што је већа нестабилност у свету, и што више расте тежња различитих националистичких и неонацистичких режима, попут политике режима у Украјини или међународних терористичких групација да дођу до нуклеарног оружја, чак и до тзв. „прљаве бомбе“, то се ствара већи ризик и то може довести до озбиљних и непоправљивих последица.
„Али за сада не треба паничити. За сада можемо бити мирни“, закључио је Манојло.
На глобалном нивоу, девет нуклеарних земаља - Сједињене Америчке Државе, Русија, Велика Британија, Француска, Кина, Индија, Пакистан, Северна Кореја и Израел – наставило је да модернизује своје нуклеарне арсенале, уз повећање броја нуклеарних бојевих глава у стању високе оперативне приправности, саопштио је средином године Стокхолмски међународни институт за истраживање мира (СИПРИ).
Напомиње се да, иако укупан број нуклеарних бојевих глава наставља да опада, постоји повећање броја нуклеарних бојевих глава у стању борбене готовости. Према речима директора СИПРИ-ја Дена Смита, овај тренд ће се вероватно убрзати у наредним годинама.
СИПРИ је проценио да је око 2.100 распоређених бојевих глава било у стању високе оперативне приправности на балистичким пројектилима, као и да готово све припадају Русији или САД. Претпоставља се и да је Кина први пут ставила своје бојеве главе у стање високе борбене готовости.
Русија и даље остаје највећа нуклеарна сила на свету, а Русија и САД и даље заједно држе готово 90 одсто нуклеарног оружја.
Паљба из ракетног система ураган у зони специјалне војне операције - Sputnik Србија, 1920, 28.11.2024
РУСИЈА
„Орешник“ за 17 минута стиже до седишта НАТО-а у Бриселу, снажан као 45 Хирошима
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала