00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
СПУТЊИК СПОРТ
07:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
16:00
30 мин
СПУТЊИК СПОРТ
Новак поново смета Аустралији
16:00
30 мин
ОД ЧЕТВРТКА ДО ЧЕТВРТКА
Последња Бајденова пакост против Србије
17:00
60 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери
 - Sputnik Србија, 1920
СВЕТ
Најновије вести из света

Све лажи су потрошене: Запад губи битку — у њихов „бољи живот“ не верују ни Срби /видео/

© Tanjug / AP PhotoМихаил Кавелашвили изабран за новог председника Грузије
Михаил Кавелашвили изабран за новог председника Грузије - Sputnik Србија, 1920, 19.12.2024
Пратите нас
Грузијски пример је последњи у низу доказа да све више држава спознаје шта доносе такозвани демократски просветитељи који као плаћене „туристичке експедиције“ стижу да шире мантру привлачности Запада. Све лажи су потрошене, а Грузија је на примеру Украјине видела да све оно што обећавају НАТО, Америка и ЕУ не доноси добробит украјинском народу.
Вишедневне протесте у Грузији и исход председничких избора, где је у парламенту већином гласова електора изабран патриотски оријентисан кандидат владајућег Грузијског сна Михаил Кавелашвили, овако види председник Евроазијског безбедносног форума, генерал Митар Ковач.

Последњи трзаји „демократских пиромана“

Пуно је индикатора, каже Ковач, зашто премијер Грузије Иракли Кобахидзе, коментаришући протесте, поручује да је борба против либералног фашизма национална мисија његове земље и упозорава да ту идеологију шире опозиционе партије које те протесте предводе, као и најбогатије невладине организације.
„То је нешто с чиме се сусрећу многе земље суседи Русије од 2004. године, неке после, неке од тада као што је Украјина, само су наредне форме сукобљавања унутар друштава према новом евроатлантском систему вредности постајале све горе по народ и те државе које су се растакале уз обећања Запада да их чека демократија и неки бољи живот. То је нешто што продају и у нашем региону за шта се каче и многи политички субјекти у нашем друштву“, примећује генерал и објашњава да се та матрица спроводи даље по рецепту различитих модела обојених револуција.
Међутим, како каже, оне су већ истрошиле свој капацитет, па и код нас у Србији.
„Мислим да је Запад на путу да изгуби и ову битку у Грузији уколико се транзиција власти на нивоу председника изврши на релативно миран начин а верујем да ће онда постепено спасти и конфликтни потенцијал“, верује Ковач али и додаје да ће Запад сигурно наставити да покушава да гура своје.
Ово су, сматра генерал, последњи покушаји да ти „демократски пиромани“ ураде шта могу.
„Видимо да где год постоји конфликтни потенцијал а да се исправи нешто у корист западних интереса то се чини. Видимо како се понашају у Румунији, како настављају да подгревају сукоб у Украјини, како се понашају у нашем региону, како праве фабрику оружја на Косову уз донацију или бар уз гласно ћутање водећих држава НАТО. То је та политика и њихов однос према народима и државама у Европи генерално. А цео тај процес предводи америчка тзв. демократска администрација.“

Како је Грузијски сан постао суверенистички

Уредник портала „Факти“ Ђуро Билбија каже да су у Вашингтону очигледно мислили да ће у Тбилисију и даље радити по директивама и „на дугме“ из ЦИА, а кад се то није десило покренули протесте, те да је међу њиховим учесницима доста и странаца – Пољака, Естонаца, Украјинаца...
„Они иду тамо практично као на посао и скоро па с религиозним заносом, фанатизмом као ревноснији део наших петооктобраша. Али тамо им је већ десетак дана измакнут тепих испод ногу“, констатује Билбија, уз оцену да се демонстранти осипају.
С друге стране, како каже, нова стара власт премијера Кобахидзеа, која је недавно победила на парламентарним изборима, очигледно уме да контролише ситуацију, специјалне службе им функционишу како треба, нема киксева.
„Осим тога, неко је ту јако добро смислио да се на чело земље извуку људи у добрим годинама који су популарни. Први човек Грузијског сна је светски познати фудбалер, а и новоизабрани председник Кавелавшили је такође познати фудбалер. Уз то, грузијско друштво се уморило од празне приче о европским интеграцијама, а све их је опаметио украјински Мајдан 2014. и оно што се сада догађа у Украјини“, каже Билбија.
Променио се, напомиње он, и Грузијски сан – постао је рационалнији, више суверенистички, а један од окидача је био де факто ултиматум у три тачке који су добили из Брисела: да пониште изборе на којима су победили, да опозову све законске измене усмерене против ЛГБТ идеологије и анулирају закон о страним агентима и да пусте из затвора бившег председника Михаила Сакашвилија.

Фактор Трамп

Резултат је био одлука Тбилисија да обустави евроинтеграције до 2028.године и избор новог председника Кавелашвилија који је православни традиционалиста, за разлику од досадашње председнице Саломе Зурабишвили, послушног западњака и антируски оријентисане.
„У Грузији су схватили такође да у бриселској и америчкој цркви Богу не могу успешно да се моле и да морају да имају нормалне односе са Русијом.“
Ти односи су, подсећа Билбија, прекинути иницијативом грузијске стране и што се тиче Русије могли би да брзо буду обновљени али се то не ради једнострано.
„Видећемо за шта ће Грузија бити спремна и којом брзином. Формално одсуство дипломатских односа у суштини не утиче на главне ствари, Грузија ће имати све дубље односе с Русијом ако ствари буду ишле овом трасом тако да ће њихова формална обнова да буде симболични чин.“
Ковач сматра да ће пример Грузије позитивно деловати и на остале земље региона попут Јерменије и да ће променити слику тог дела света којој је тежила америчка демократска администрација која је баштинила идеологију глобализма и владања светом. Билбија напомиње да ће на даљи ток догађаја утицати и долазак Трампа у Белу кућу због видљиве и невидљиве грузијске везаности с Америком.
„Америка је практично извела све промене власти у Грузији од распада СССР до данас. Чак и први мандат Грузијског сна је био уз амерички благослов и до момента кад је Грузијски сан кандидовао Зурабившвили све је било у реду. Амбасада у Тбилисију има већи персонал него америчка амбасада у Москви. То довољно говори. Али видећемо шта ће бити кад Трамп дође на власт.“
Како каже Билбија, намере Трампа да се обрачуна с дубоком државом ће свакако направити дар-мар у Америци, али није сигурно да он може да је победи.
„Он може да јој поткреше крила, да јој сасече неке корене, али дубока држава је дубоко инсталирана у саму суштину Америке као државе. Можда може да се промене неки јахачи у неким седлима али то неће моћи да се искорени и питање је како ће Трамп да изађе из тога“, каже новинар уз опаску да и Русија зато има врло уздржана очекивања од другог Трамповог мандата.
Погледајте и:
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала