„Прстен Нибелунга“: Како је чувена Вагнерова опера претворена у стрип
© Спутњику уступио издавач - скриншотСтрип "Прстен Нибелунга" у издању "Сталкера"
© Спутњику уступио издавач - скриншот
Пратите нас
Када је средином 19. века Рихард Вагнер поставио темеље монументалног оперског циклуса „Прстен Нибелунга“ тешко да је могао да наслути колики ће бити културни утицај тог дела на друге видове стваралаштва, а понајмање на девету уметност. Управо је тај циклус доживео стрип адаптацију, која је недавно објављена и на српском језику.
Аутор стрипа „Прстен Нибелунга“, који обухвата четири импозантне опере, „Рајнско злато“, „Валкире“, „Зигфрид“ и „Сумрак богова“, јесте цртач светског угледа Филип Крејг Расел, који је успео да створи визуелно и наративно дело достојно музичког талента чувеног немачког композитора. Стрип је на српском језику објавила издавачка кућа „Сталкер“, у преводу Горана Скробоње.
Од Вагнера до стрипа: Трансформација музичког спектакла у визуелни наратив
Вагнеров „Прстен Нибелунга“ једно је од најамбициознијих дела у историји класичне музике. Због своје захтевности, како у музичком, тако и у сценском смислу, релативно је ретко извођено на оперским сценама.
Његов утицај се, међутим, није зауставио само у свету класичне музике. Са својом сложеном митолошком структуром, мноштвом ликова и заплета „Прстен Нибелунга“ временом се трансформисао у универзални културни симбол, који препознају чак и они који нису слушали Вагнерове опере, каже у разговору за Спутњик Горан Скробоња.
Управо на раскршћу између музике, митологије и поп културе ступа на сцену Филип Крејг Расел, мајстор који у свом опусу већ има адаптације великих оперских наслова, попут Моцартове „Чаробне фруле“ и Штраусове „Саломе“, а познат је и по свом серијалу „Бајке Оскара Вајлда“ и по графичким романима и адаптацијама „Сендмен: Ловци на снове“, „Каролина“ и „Књига о гробљу“.
Прстен Нибелунга: Митологија, хероји и поп култура
Као и сам Вагнеров опус, Раселова адаптација стрипа заснована је на елементима немачке и нордијске митологије, као и викиншких епова, а његови јунаци, било да је реч о боговима, херојима или разним злокобним бићима, постају архетипови људских врлина и слабости, од похлепе, охолости, гнева и туге, до храбрости, оданости и љубави.
У свету суперхеројских стрипова Раселова реинтерпретација ликова из „Прстена Нибелунга“, како истиче Горан Скробоња, добија нову димензију. Хероји, зликовци, богови и људи представљени су динамично, аутентично и оригинално.
„Његов цртеж је јасан, детаљан и веома модерно интерпретиран, са читавом галеријом ликова и сцена“, каже наш саговорник, додајући да нас Расел подсећа на то да митолошки јунаци попут Одина, Локија, Валкира или Зигфрида не морају увек бити приказани кроз призму „мрачног доба“.
Према његовој оцени, Раселова адаптација указује на значај Вагнерове опере не само као монументалног уметничког дела, већ и као нечега што је дубоко укорењено у поп култури. Слике Валкира, богова, бојишта које је обликовао сам Вагнер, данас су препознатљиве на филму, у видео игрицама и другим формама, међу којима је и стрип.
Од музичких до визуелних симбола
Посебну вредност овом стрип издању „Прстена Нибелунга“ дају додаци са скицама и цртежима аутора који сведоче о самом стваралачком процесу. Расел, на пример, објашњава на који је начин поједине музичке секвенце Вагнерових опера преносио у визуелну форму, трудећи се да коришћењем једноставних и лако читљивих симбола оживи замисли композитора, често изражене кроз лајтмотиве и музичке описе.
„Помислите на Дарта Вејдера и особену музику која прати његов улазак, исту у сва три филма о 'Ратовима звезда'. Не само људи (рајнске девице, Зигфрид и Брунхилда), већ и предмети (мач, копље, прстен), па чак и замисли (љубав, моћ и избор) имају сопствени мото. Преплитањем и развијањем тих музичких идеја, Вагнер је могао да коментарише дешавања на сцени или чак да укаже на то о чему конкретан лик размишља“, наводи Филип Крејг Расел у завршном одељку издања.
Један од примера који наводи аутор јесте дилема како визуелно да представи размишљање врховног бога Одина (Вотана) који се пита како да заштити богове од пропасти и наједном добија идеју о мачу и јунаку ког ће сам зачети како би уместо њега водио судбоносне битке.
Вагнер, како наводи Филип Крејг Расел, том тренутку приступа веома суптилно, музиком, уз помоћ седам нота, стављајући до знања гледаоцима да се управо догодило нешто значајно.
„Изазов у адаптацији је био како показати тренутак рађања идеје, као и идеју саму. Надао сам се да би то могло да се изведе на начин префињенији од употребе сијалице у облачићу и реда дијалога с објашњењем. Решење је било да уђем у Вотанов ум кроз око жртвовано ради мудрости (унутрашњи вид). То доводи до преплитања визуелних мотива већ успостављених у 'Рајнском злату' (праисконски елементи воде и светлости) с мотивима који ће се појавити тек у 'Валкири' (мач и дрво). Секвенца се завршава изласком, кроз блистави одсјај мача, кроз Вотаново здраво око, оно којим посматра спољни свет“, објашњава аутор.
Преко симбола, боја и покрета ликова Расел је успео да пренесе емоционалну тежину музичких тема, избегавајући сувишна објашњења и достижући дубину Вагнеровог музичког израза.
За драматичне позе уметник се често ослањао на моделе, па је у „Прстену Нибелунга“ постојао чак и кастинг, односно трагање за одређеним типовима људи који подсећају на јунаке стрипа. Неке од модела проналазио је случајно, на улици. Једног полицајца, „као од брега одваљеног“, ког је срео у локалној новинарници, успео је да убеди да му буде модел за дивове близанце Фазолта и Фафнера, а за неке од ликова послужили су му пријатељи и сарадници.
Горан Скробоња истиче да је и Раселов језик, заснован на енглеском преводу Патрика Мејсона, једноставан и директан, али изузетно ефектан. Нема много игре речима, тако да је рад на овом стрипу за њега био право уживање.
© Фото : Спутњику уступио издавач, скриншотСтраница из стрипа "Прстен Нибелунга" у издању "Сталкера"
Страница из стрипа "Прстен Нибелунга" у издању "Сталкера"
© Фото : Спутњику уступио издавач, скриншот
Стрип продукција у Србији све заступљенија
Иако је стрип често маргинализован као уметничка форма, Горан Скробоња, иначе страствени љубитељ девете уметности, истиче да издања попут „Прстена Нибелунга“ имају огромну уметничку и едукативну вредност, нарочито за младу публику којој класична музика и опера нису блиски.
Скробоња примећује да је стрип продукција у Србији све заступљенија, истичући да су данашња издања српских стрипова равна најбољим светским издањима. То га, као припадника генерације која је одрасла на стрипу, изузетно радује, јер девета уметност нипошто нису само забавне странице с много цртежа и мало речи, већ и одлично средство за преношење историјских чињеница, књижевних дела, па и опера, на једноставан, лако разумљив и креативан начин.