Чувени кинески професор поручује – Америка не може да победи Кину у трговинском рату /фото/
© Sputnik / Сандра ЧеринЏанг Веивеи

© Sputnik / Сандра Черин
Пратите нас
Сједињене Државе не могу да победе Кину у трговинском рату а ако би покушале војно да реше питање Тајвана то би био крај Америке као суперсиле, неке су од порука чувеног кинеског професора Џанд Веивеија који је гостовао у Београду на „Хорајзонс“ дискусији са бившим шефом српске дипломатије Вуком Јеремићем.
Политички мислилац и интелектуалац, професор Фудан универзитета и директор Кинеског института у Шангају, како га је представио Јеремић, Џанг Веивеи је говорио на тему „Година змије: Хармонија или конфронтација“ о читавом низу актуелних питања од глобалног значаја.
У дискусији коју је организовао Јеремићев Центар за међународне односе и одрживи развој Џанг се из кинеске перспективе осврнуо на стање у свету који пролази кроз геополитичку рецесију где Кина нуди свој модел развоја ком, како сматра, мало ко може да парира.
© Sputnik / Сандра ЧеринВук Јеремић и Џанг Веивеи на промоцији

Вук Јеремић и Џанг Веивеи на промоцији
© Sputnik / Сандра Черин
“Кина је држава цивилизација, амалгам најдуже цивилизације и супермодерне државе са најбројнијим становништвом у свету, најдужом културом и веома богатом историјом. Оно што је важно је комбинација старог и новог и ово је нешто чему ниједна земља не може да парира. Кина је огромна територија, прави континент, а повезана је најбољом инфраструктуром у свету“, навео је Џанг.
У дискусији у дупке пуној сали „Аероклуба“, којој су присуствовали бројни представници академске и дипломатске заједнице, Џанг се посебно осврнуо на трговински рат који против Кине најављује амерички председник Доналд Трамп дизањем тарифа за 10 одсто.
„Кина је спремна да одговори али то неће бити само мило за драго него ће погодити све области америчке економије“, поручио је Џанг, уз оцену да америчка привреда много више зависи од кинеске него обрнуто.
Кинези су у начелу опрезни људи, различита култура па и политичка култура али као аналитичар кинеског модела развоја, истакао је професор, ако Кина може да направи програм вештачке интелигенције „Дип сик“ који је уздрмао америчке берзе, онда значи да је свет данас друкчији.
Такође је навео пример Тиктока који кад је забрањен у Америци многи млади Американци су похрлили на кинески пандан „Ред бук“ па сада, како каже, могу да упореде свој и кинески стандард и да схвате да Кинези живе много боље него Американци.
На питање да ли Кина, с обзиром да Трамп размишља о повлачењу из читавог низа светских организација, види прилику да попуни ту празнину, кинески гост је објаснио да, за разлику од Руса који су револуционари, Кинези су реформатори и покушавају да поправе постојеће институције.
© Sputnik / Сандра ЧеринВук Јеремић и Џанг Веивеи

Вук Јеремић и Џанг Веивеи
© Sputnik / Сандра Черин
„Кина тако подржава и реформу УН, не само Савета безбедности него читавог система Светске организације који је део аранжмана успостављеног након пораза фашизма“, подсетио је Џанг и додао да се Кина слаже с Русијом да у УН треба дати већи глас Глобалном југу.
На питање о реинтеграцији Тајвана, кинески професор је истакао да се нада мирном уједињењу те да ће тај циљ пре или касније бити постигнут, али да су Кинези као опрезни људи спремни и на војну опцију:
“Мислим да ће се на крају с обе стране Тајванског мореуза наћи мирно решење. Али тај прелазни период може бити нестабилан. У кинеској култури није да неког јавно понижава, то је та кинеска култура чувања образа, па показујемо поштовање и називамо Сједињене Државе суперсилом и описујемо их као највећу економију. Али ако САД пожеле војни сукоб са Кином због Тајвана, а надам се да се то неће десити, можда већ сутрадан престаће да буду суперсила у међународној заједници.”
Током дискусије Џанг се присетио и дебате коју је 2011. у Шангају водио са америчким филозофом Френсисом Фукујамом. Како је рекао, и тада а и сада сматра да је уместо да се говори о подели земаља на демократије и аутократије много боље правити разлику између доброги и лошег управљања, владања.
“Лоше владе могу бити и у демократији, а западни модел је доживео потпуни несупех”, закључио је професор.
Џанг Веивеи је иначе осамдесетих година био преводилац кинеских лидера укључујући Денг Сјаопинга, а предавао је и на више западних универзитета, на Харварду Оксфорду, Јејлу...
Писао је доста о кинеској економској и политичкој реформи и кинеском моделу развоја, заступајући концепт да је Кина држава цивилизација.
Погледајте и: