https://sputnikportal.rs/20260302/iran-porucio-mi-cemo-odluciti-kada-i-kako-ce-se-rat-zavrsiti-1196381713.html
Порука из Техерана: Ми ћемо одлучити када и како ће се рат завршити
Порука из Техерана: Ми ћемо одлучити када и како ће се рат завршити
Sputnik Србија
Иран ће одлучити како и када ће се рат завршити иако су га започели Сједињене Америчке Државе и Израел, поручио је ирански министар спољних послова Абас Аракчи... 02.03.2026, Sputnik Србија
2026-03-02T10:57+0100
2026-03-02T10:57+0100
2026-03-03T09:44+0100
свет
свет
свет – политика
иран
сукоб на блиском истоку
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07ea/03/02/1196382049_0:14:3071:1741_1920x0_80_0_0_1c0dedb4212242b07d37cd93b34b68df.jpg
"Имали смо две деценије да проучимо поразе америчке војске на нашем непосредном истоку и западу. У складу са тим смо извукли лекције", навео је Аракчи у објави на платформи Икс, говорећи о америчким војним инвазијама на Ирак и Авганистан почетком 2000-их, преноси агенција Тасним.Аракчи је истакао да бомбардовање Техерана нема утицаја на способност Ирана да води рат."Децентрализована мозаична одбрана нам омогућава да одлучимо када, и како, ће се рат завршити", нагласио је Аракчи.Ирански министар спољних послова је претходно у писму УН упозорио да ће убиство вође Исламске револуције ајатолаха Алија Хамнеја имати дубоке и далекосежне последице.Он је истакао да "врховни вођа Ирана, није био само највиши званични ауторитет земље, већ и верска личност коју поштују десетине милиона муслимана широм региона и света", преноси телевизија Прес.Поручио је да напад представља "флагрантно кршење члана 2(4) Повеље Уједињених нација" и да "представља директан напад на најосновније принципе међународног права, укључујући забрану употребе силе, принцип суверене једнакости држава и неповредивост и имунитет шефова држава".Навео је да такав чин "успоставља опасан преседан који погађа основне норме које регулишу државни суверенитет и цивилизовано понашање међу народима". Шефови држава, нагласио је Арагчи, "су неповредиви, поштовани и имуни", што је по његовој оцени "принцип неопходан за независно обављање њихових службених дужности", због чега "намерно циљање највишег званичног органа Ирана представља тешко и невиђено кршење најосновнијих норми које регулишу односе међу државама".Арагчи је нагласио да напад ни на који начин не негира "урођено и легитимно право" Ирана да брани свој суверенитет, територијални интегритет и народ у складу са чланом 51 Повеље Уједињених нација. Министар спољних послова је рекао да је напад на Иран изведен "у очигледном непоштовању обавезујућих принципа међународног права и обичајног међународног права, укључујући и оне садржане у Конвенцији о спречавању и кажњавању злочина против међународно заштићених лица из 1973. године".Он је навео да је "страшна и криминална" природа злочина који је "почињен против велике нације Ирана", као и да су Израел и Сједињене Америчке Државе напали Иран "у новом низу агресивних, унапред смишљених и потпуно неоправданих аката против суверенитета и територијалног интегритета" земље.Упозорио је да ће неактивност УН имати трајне последице."Недостатак одлучног одговора на такво понашање не само да ће охрабрити починиоце, већ ће нанети и трајну и непоправљиву штету темељима међународног правног поретка деценијама које долазе", рекао је Арагчи.Он је закључио да инцидент "повлачи међународну одговорност релевантних држава прекршилаца, а такође повлачи и индивидуалну кривичну одговорност председника Сједињених Држава, такозваног премијера израелског режима, и свих лица умешаних у планирање, наређивање, одобравање, извршавање или на други начин помагање и подстицање овог кривичног дела".Погледајте и:
иран
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
2026
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
Вести
sr_RS
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07ea/03/02/1196382049_205:0:2934:2047_1920x0_80_0_0_0e6e49337d597323508dbc4d297c3998.jpgSputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
свет, свет – политика, иран, сукоб на блиском истоку
свет, свет – политика, иран, сукоб на блиском истоку
Порука из Техерана: Ми ћемо одлучити када и како ће се рат завршити
10:57 02.03.2026 (Освежено: 09:44 03.03.2026) Иран ће одлучити како и када ће се рат завршити иако су га започели Сједињене Америчке Државе и Израел, поручио је ирански министар спољних послова Абас Аракчи који је претходно упутио писмо Уједињеним нацијама и Савету безбедности.
"Имали смо две деценије да проучимо поразе америчке војске на нашем непосредном истоку и западу. У складу са тим смо извукли лекције", навео је Аракчи у објави на платформи Икс, говорећи о америчким војним инвазијама на Ирак и Авганистан почетком 2000-их, преноси агенција Тасним.
Аракчи је истакао да бомбардовање Техерана нема утицаја на способност Ирана да води рат.
"Децентрализована мозаична одбрана нам омогућава да одлучимо када, и како, ће се рат завршити", нагласио је Аракчи.
Ирански министар спољних послова је претходно у писму УН упозорио да ће убиство вође Исламске револуције ајатолаха Алија Хамнеја имати дубоке и далекосежне последице.
Он је истакао да "врховни вођа Ирана, није био само највиши званични ауторитет земље, већ и верска личност коју поштују десетине милиона муслимана широм региона и света", преноси телевизија Прес.
"Такав напад ће имати дубоке и далекосежне последице, за које пуна одговорност лежи искључиво на починиоцима", навео је Арагчи.
Поручио је да напад представља "флагрантно кршење члана 2(4) Повеље Уједињених нација" и да "представља директан напад на најосновније принципе међународног права, укључујући забрану употребе силе, принцип суверене једнакости држава и неповредивост и имунитет шефова држава".
Навео је да такав чин "успоставља опасан преседан који погађа основне норме које регулишу државни суверенитет и цивилизовано понашање међу народима". Шефови држава, нагласио је Арагчи, "су неповредиви, поштовани и имуни", што је по његовој оцени "принцип неопходан за независно обављање њихових службених дужности", због чега "намерно циљање највишег званичног органа Ирана представља тешко и невиђено кршење најосновнијих норми које регулишу односе међу државама".
Арагчи је нагласио да напад ни на који начин не негира "урођено и легитимно право" Ирана да брани свој суверенитет, територијални интегритет и народ у складу са чланом 51 Повеље Уједињених нација. Министар спољних послова је рекао да је напад на Иран изведен "у очигледном непоштовању обавезујућих принципа међународног права и обичајног међународног права, укључујући и оне садржане у Конвенцији о спречавању и кажњавању злочина против међународно заштићених лица из 1973. године".
Он је навео да је "страшна и криминална" природа злочина који је "почињен против велике нације Ирана", као и да су Израел и Сједињене Америчке Државе напали Иран "у новом низу агресивних, унапред смишљених и потпуно неоправданих аката против суверенитета и територијалног интегритета" земље.
Упозорио је да ће неактивност УН имати трајне последице.
"Недостатак одлучног одговора на такво понашање не само да ће охрабрити починиоце, већ ће нанети и трајну и непоправљиву штету темељима међународног правног поретка деценијама које долазе", рекао је Арагчи.
Он је закључио да инцидент "повлачи међународну одговорност релевантних држава прекршилаца, а такође повлачи и индивидуалну кривичну одговорност председника Сједињених Држава, такозваног премијера израелског режима, и свих лица умешаних у планирање, наређивање, одобравање, извршавање или на други начин помагање и подстицање овог кривичног дела".