00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
СПУТЊИК СПОРТ
07:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
Горана Радовановић - „Инжењерка године“ у Србији
16:00
30 мин
ВЕСТИ (реприза)
Брисел покушава да отвори нови фронт у Европи
16:30
30 мин
СВЕТ СА СПУТЊИКОМ
Дан кад су немачки нацисти кренули у поход на исток – ко је извукао поуке, а ко није
17:00
60 мин
ДОК АНЂЕЛИ СПАВАЈУ
Мати Злата Пантелић: Све сам те срцем схватио
20:00
60 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери
 - Sputnik Србија, 1920
СВЕТ
Најновије вести из света

Расте саобраћај кроз Ормуски мореуз

© AP Photo / Amirhosein KhorgooiОрмуски мореуз
Ормуски мореуз - Sputnik Србија, 1920, 23.06.2026
Пратите нас
Саобраћај кроз Ормуски мореуз почео је да се опоравља након напретка у преговорима између САД и Ирана, а подаци о праћењу бродова показују да су два супертанкера напустила мореуз, док је седам празних танкера за течни природни гас повезаних са Катаром ушло у Персијски залив ради новог утовара, објавиле су компаније за праћење поморског саобраћаја.
Како су навеле компаније, промет је порастао након што су Вашингтон и Техеран завршили прву рунду преговора и договорили оквир за постизање трајног споразума у наредних 60 дана.
Аналитичари оцењују да би наставак преговора могао да омогући извоз додатних количина сирове нафте које су остале блокиране у Заливу од почетка сукоба, као и повећање извоза иранске нафте након ублажавања санкција.
Међу бродовима који су прошли кроз мореуз налазе се супертанкери "Дубаи Енерџи", са око два милиона барела нафте из Абу Дабија и Саудијске Арабије намењених кинеском региону Тајвану, и "Универсал Глори", који превози два милиона барела саудијске сирове нафте за Јужну Кореју.
Подаци такође показују да је седам ЛНГ танкера под контролом компаније "Катар Енерџи" између 11. и 22. јуна кренуло ка Катару ради новог утовара, што представља највећи број празних ЛНГ бродова који су прошли кроз мореуз од почетка сукоба.
Аналитичари су навели да тај тренд указује на очекивања да ће Катар наставити планирано повећање производње и извоза течног природног гаса.
Стручњаци, међутим, упозоравају да ће темпо опоравка извоза зависити од безбедности пловидбе кроз мореуз, поверења осигуравајућих компанија и спровођења договора постигнутих између САД и Ирана.
Човек показује на Ормуски мореуз  - Sputnik Србија, 1920, 23.06.2026
СВЕТ
После преговора у Швајцарској, Иран поручује: Ормуски мореуз се никада неће вратити у стање пре рата
Погледајте и:
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала