Американци створили зависно, а не независно Косово

Завапила је Мимоза Кусари – Лила током расправе о поверењу кабинету Аљбина Куртија: „Ово што радимо није нормално.“ Није нормално, као ни већина других ствари рађених претходних година на Косову.
Sputnik

Валтазар Богишић је превео Катоново правило у Општем имовинском законику за Црну Гору реченицом: „Што се грбо роди ни вријеме не исправи!“ Од самог почетка, Курти је имао погрешну процену: веровао је у независност такозване „Републике Косово“. Након само 50 дана седења у премијерској фотељи могао је да се увери у чињеницу како то и такво „самопроглашено Косово“ није независно ни за Американце.

Америка од Косова креирала зависну творевину

Нити је Бил Клинтон покретао НАТО машинерију против Србије 1999, нити је Џорџ Буш млађи мобилисао све дипломатске ресурсе (погледати депеше на Викиликсу!) 2008. године да би Албанцима осигурали суштинску независност. Управо супротно, то је учињено да би се креирала једна зависна творевина. Ахтисаријев план је написан у ту сврху.

У институционалном систему лажне државе косовско – метохијских Албанаца врховни ауторитет није ни председник, ни премијер, нити било који други цивил – домаћи или инострани, већ представник „међународног војног присуства“. Курти се могао претварати као да та одредба не постоји, али му је Ричард Гренел ставио до знања да је са том ствари одлично упознат. Зато је председник покрета „Самоопредељење“ постао прва „политичка жртва“ пандемије.

Куртија сменио Гренел

Формално, сукоб са Хашимом Тачијем, а затим и са коалиционим партнерима из Демократског савеза Косова настао је око увођења ванредног стања. То формално – само је изговор. Суштински, Куртија је сменио Гренел. Да није тако, не би се онолико око свега ангажовао амбасадор Филип Коснет.

Американци створили зависно, а не независно Косово

Инструкција је била јасна и директна. Курти је, наиме, обећао Гренелу укидање фамозних такси. Али је тражио време и начин да то учини. Укидање такси није популарна мера, албанско јавно мњење неће је одушевљено дочекати. Зато је покушао да реализује обећано кроз фазно елиминисање овог намета на српску и БХ робу и затим успостављање неких „реципрочних мера“. Гренел је после два месеца чекања изгубио стрпљење и све што се након тога десило већ је – историја.

Спрема ли се Запад за још једну грешку после које ће изгубити и мршаву подршку Србије

Остаје отворено питање: зашто је Гренел тако брзо и безобзирно пустио Куртија низ воду? Питање је озбиљније самим тим што на средњи рок овакав сценарио највише одговара Куртију.

Шта ће се даље дешавати?

Прво - За претпоставити је да ће бити изгласана нека нова, привремена или техничка влада. Процедура за њено изгласавање је нешто сложенија, имаће у свему своју улогу и Уставни суд, а не треба занемарити ни чињеницу да је део Демократског савеза Косова био против смене Куртија, што додатно компликује ствари.

Ако су Куртију изгласали неповерење, а онда не могу да се договоре о постављању привремене владе која ће руководити системом током трајања пандемије, онда су сви који су га рушили потпуно неозбиљни.

Све косовске владе: Куртијева влада најкраћа, Тачијев мандат најдужи

Друго - Ако се већ скрпи та нова већина, нови кабинет ће укинути таксе, једнострано и брзо.

Треће - Ковид 19 ће се ширити Косовом и Метохијом, као и другим крајевима Балкана, биће последица због тога, институције у Приштини ионако слабо функционишу, превелики је ово изазов за њих, а где су последице – ту је и тражење одговорности надлежних. Одговорност неће сносити Курти, већ они који су владу срушили усред највеће заразе на континенту још од „времена дивљања“ шпанске грознице.

Четврто - Курти ће наставити да води кампању о „издаји Косова“, укидање такси одлично ће му послужити да даље разрађује тезу о договору Тачи – Вучић – Гренел о разграничењу, што подразумева и успостављање „нове границе на Ибру“.

И Америка сита и Курти на броју

Нетранспарентност разговора који су вођени под посредништвом Гренела није добра за постизање било каквог изводљивог и дугорочно одрживог договора, али зато јесте одлична за креирање разних теорија, па између осталог и Куртијеве. Наравно, у условима пандемије и свих последица - економских, политичких, социјалних и безбедносних које ће након овога уследити, како на глобалном, тако и на регионалном нивоу, тешко је очекивати да ће бити могуће реализовати и бенигније ствари на Косову и око Косова, а камоли малигно разграничење, али то највероватније неће уопште утицати на ефикасност кампање „Тачи је издајник“.

Пето - Када се пандемија оконча, косовско – метохијску политичку сцену чекају нови избори, али са Самоопредељењем које ће имати виши рејтинг.

Американци створили зависно, а не независно Косово

Самим тим, без Куртија неће моћи да се формира стабилна већина. Истовремено, Гренелу није успело ни да „међународно изолује“ Куртија, пошто су против његове смене отворено и без икаквих устручавања иступили представници Немачке и Француске. Чак се и Виола фон Крамон – Таубадел, из неког разлога она је известилац Европског парламента за Косово, осмелила да „држи лекцију“ Американцима оценивши изјаву њиховог амбасадора „неодговорном и невероватном“.

Манифестација силе

Све је ово, наравно, морало бити јасно и Гренелу! И опет је покушао да ненормалност „лечи“ још једном ненормалном одлуком!? Истина је, Гренел припада генерацији доносилаца одлука у САД који су „политичкли сазревали“ и своје каријере „трасирали“ од друге половине деведесетих, у ери једнополарности, када је америчким дипломатама и специјалним представницима једноставно „све било дозвољено“.

Американци створили зависно, а не независно Косово

Начин на који је општио са немачким властима као амерички амбасадор у Берлину показује да у његовом наступу има мало префињености и софистицираности. Ипак, апсурдно је размишљати о томе како се у овом конкретном случају ради само о каприцу. Пре ће бити да се ради о доказивању како у Приштини све зависи од воље и мишљења Вашингтона.

Ово је класично манифестовање силе и порука Албанцима да нису независни, да им више не падне напамет да изврдавају обећано и иза леђа покушавају уређивање неких паралелних аранжмана са ЕУ. Зна се где је коме место. И ако Курти жели да буде премијер након неких нових избора, на таква правила игре мора пристати.

„Што се грбо роди ни вријеме не исправи!“ Албанци су пристали на Ахтисарија и сада то морају трпети. И морају се навикавати да је у њиховом политичком животу ненормалност константа, једино што ће опстати.

Коментар