Лекари саветују: После изолације проверите крвну слику

Начин живота у време епидемије вируса корона може да утиче на здравље због недостатка кретања и излагања сунчевим зрацима, па лекари саветују да се, када се стање нормализује, ураде вредности витамина Д у крви и да се провери да ли је дошло до развоја анемије.
Sputnik

Ово посебно важи за старије од 65. година, али и млађе, нарочито ако се осећају уморно, потиштено и исцрпљено. Биохемијске анализе потребне су и ако се у периоду изолације претеривало са храном, алкохолом, газираним пићима и слаткишима.

Доктор Бранко Јоковић, специјалиста опште медицине дома здравља Звездара, каже да није довољно да се уради само гвожђе када се проверава да ли је неко малокрван.

Сусам и мед нису само за јачање имуног система, уз ова два еликсира све је боље
„Да би налаз стања крвне слике био валидан потребно је осим гвожђа да се уради и крвна слика депоа овог минерала, односно феритин, као и да се уради сатурација трансферина гвожђем. Само овај скуп налаза предочава лекару да ли је о анемији реч“, објашњава др Јоковић.

Малокрвност услед недостатка гвожђа је најчешћа врста анемије, која већином погађа жене у репродуктивном периоду живота услед обилног менструалног крварења.

„Када се код мушкараца открије налаз недостатка гвожђа то обично указује на неки много већи поремећај здравља и зато би овај налаз требало схватити озбиљно и трагати за узроком анемије“, указао је др Јоковић.

Обавезно проверити витамин Д

С обзиром на то да дефицит витамина Д директно води у остеопорозу, провера витамина Д би под обавезно требала да се нађе на листи биохемијских анализа које се траже. Поготово, јер је познато да је Србија подручје на којем је овај важан витамин у недостатку.

„Обично се каже да је витамине и друге хранљиве материје потребно уносити храном, међутим за нас је скоро па неопходна суплементација витамином Д“, рекао је др Јоковић за „Новости“.

Савети руског психолога: До лепше будућности након самоизолације у три корака

Међу значајним биохемијским анализама крви су и утврђивање нивоа шећера у крви, липидни статус, ензими јетре и провера здравља бубрега.

„Уколико се код пацијента у два неузастопна налаза открије ниво глукозе у крви већи од седам са сигурношћу можемо да кажемо да је оболео од дијабетеса“, навео је др Јоковић.

Како прецизира, када је први налаз седам, а други већи од шест а мањи од седам, тада се пацијента упућује на тест оптерећења глукозом или на проверу тромесечног шећера да би му се поставила тачна дијагноза.

Нарушене масноће у крви обично се јављају као последица генетике, лоше исхране или се само надовезују на нарушени крвни притисак и дијабетес.

„Код пацијената којима је нарушен само холестерол, а триглицериди су нормални, требало би испитати хормон штитасте жлезде, јер уколико је смањено његово лучење може да дође и до поремећаја холестерола“.

Алкохол и газирани сокови штете јетри

Повећана употреба алкохола и газираних сокова никако не прија здрављу јетре. Доктор Јоковић зато каже да уколико анализе покажу да су ензими овог органа нарушени, требало би их поново проверити за два до три месеца после уредног и здравог живота.

Савети лекара: Како сачувати имунитет током самоизолације
„Нарушени ензими јетре, поготово АЛТ, упућују да би требало испитати да не постоји инфекција хепатитисом Б или Ц. Када је о здрављу бубрега реч, нарушене вредности урее и креатинина обично упућују на даља испитивања“, додао је др Јоковић.

Он напомиње да се испитивање нивоа витамина Б12 у крви обично ради циљано, али да неће погрешити они који реше да га ураде превентивно:

„Овај витамин је такође често у дефициту, а сматра се врло важним, јер утиче на рад мозга, нерава, крвну слику. Осим тога његов дефицит може да доведе и до деменције“, указао је др Јоковић.


Прочитајте још:

Коментар