Видео-игре: Хлеба без мотике, или труд који се не види /видео/

Живе и раде у кући на Дедињу, током шест дана у недељи проводе између 8 и 14 сати пред рачунарима, а нису информационо-технолошки стручњаци. У тиму су петорица, плус селектор, просек година им је 24, а зарађују више хиљада евра месечно. Kад победе на турнирима, освајају и више стотина хиљада евра.
Sputnik

Није лака асоцијација да се погоди, али у питању су гејмери — професионални играчи видео-игара

Немања Радивојевић је генерални менаџер и сувласник тима „Темпо еспортс“ из Београда, још увек није напунио 21 годину, а већ је оформио један од најбољих тимова за видео-игре Дота 2 у овом делу Европе.

Немања се ни по чему не разликује од својих вршњака, сем по снажној жељи да прати своје снове и верује у своје идеје. Уписао се на Правни факултет у Београду, о трошку буџета, положио све испите из првог семестра, а онда му се указала прилика да буде лидер тима у индустрији видео-игара — по продаји већој од филмске и музичке индустрије заједно.

Хлеба без мотике или труд који се не види?

Велики Михаел Шумахер је одавно објаснио како се постаје велики шампион — додаје се гас тамо где други коче. Ако питате момке из тима „Темпо еспортса“, тимски дух и посвећеност једном циљу — освајање Интернационалног турнира, највећег турнира у видео-игри Дота 2, тренутак је када ће за себе моћи да кажу да су највећи шампиони у свом послу.

Кад ошине Краљевићу Марко: Срби грабе ка светском врху у индустрији јачој од филмске и музичке

Велики јаз између нових генерација и старијих управо настаје оног момента када је потребно објаснити родитељима чему се и како посвећује осам сати дневно и како је то заправо посао.

Модерна времена доносе и новитете на тржишту, тако да је данас готово немогуће да се напише универзална дефиниција рада. Разлика између традиционалних и модерних радних места је огромна, док су на тржишту присутне барем три различите генерације радно способних, чије периоде обележавају другачије индустријске револуције. Није лако превазићи разлике и објаснити родитељима који су разумљиво забринути за будућност детета — чиме се баве деца и шта подразумевају под речју посао.

Према искуству Немање и његових саиграча, моменат када се тај разговор окончава, обично је тренутак када су кренули да зарађују више од својих родитеља.

Видео-игре — индустрија која свима пружа шансу

Један од главних разлога зашто многи широм света имају велику страст ка игрању видео-игара, јесте то што није битно одакле долазите, чиме се бавите или какав рачунар поседујете, већ на ком нивоу играте и такмичите се са другим врхунским играчима.

Најновије појачање тима „Темпо еспортс“ долази из Бејрута, момак од непуних 20 година играо је из интернет кафеа и ушао у топ десет најбољих играча у видео-игри Дота 2, пре него што је дошао да игра за београдски тим.

Од забаве до професије: Од видео игара зарађују и до 120.000 евра месечно

Уговори и обавезе између играча и тимова функционишу попут оних у спорту, па тако постоје и прелазни рокови и ранг-листе на нивоу континената и регија. Пробити се у свету видео-игара на ниво најбољих пет одсто играча је изузетно тежак задатак. Велики је притисак радити на професионалном нивоу и развијати тактике од 8 до 14 сати дневно.

У свом блиском окружењу унутар виле у којој живе и раде, момцима из „Темпо еспортс“ тима стално је на располагању психолог који се брине о менталном здрављу играча. Ништа се не препушта случају, од момента релаксације до услова за игру и живот.

Светски ниво разумевања и бављења индустријом видео-игара коначно је дошао и у Србију, што ће бити подстрек некима да се опробају у прављењу светских резултата у једној од најкомпетитивнијих индустрија данас. Перспектива индустрије је таква да данас од видео-игара живи и ради између 5 и 10 одсто најбољих светских играча, док се у наредних пет година очекује да то буде значајно већи проценат људи.

Коментар