Само је питање дана када ће Тачи бити у Хагу: Дачић о хашким оптужницама, посети папе, Црној Гори

У Хагу се најављује скоро хапшење Хашима Тачија, изјавио је министар спољних послова Ивица Дачић и истакао да ће је питање дана када ће то бити учињено.
Sputnik

Дачић је гостујући у емисији „Ћирилица“ на Хепи ТВ рекао да је Тачи знао шта му се спрема, а да суд неће саопштити да ли је оптужница против Тачија прихваћена или не, преноси Танјуг.

Вероватноћа хапшења Тачија ˗ 99 одсто

„Да ли ће (Тачи) бити осуђен или не, не знам. Али извесно је, само је питање дана када ће бити у Хагу“, рекао је Дачић.

Истакао је да ми над тим не треба да ликујемо, већ треба да тражимо доказе.

„Ми треба да учимо од Јевреја... Да знамо сваку жртву, историју, да памтимо, да једноставно то буде наша национална бол коју треба да преносимо с генерација на генерације“, казао је Дачић.

Треба, каже, опростити, али постоје неки којима се не може опростити и не треба да се ми стално због нечег извињавамо што нас ваљда, како је рекао, нису побили још више.

Јерменско-азербејџански сукоб као упозорење

Потпредседник српске владе и министар спољних послова изјавио је да азербејџанско-јерменски сукоб може да нам буде упозорење како је мало потребно да се распали неки рат тамо где то тиња годинама.

Зашто је „одмрзнут“ замрзнути конфликт у Нагорно-Карабаху: Историја сукоба

Дачић каже да је „ситуација доста компликована“ с обзиром на то да је у питању „тињајући сукоб“ због којег је још пре двадесетак година формирана тзв. Минска група која, како наводи, као што се види ништа није урадила за то време.

„Јерменско-азербејџански сукоб може да нам послужи као упозорење колико је мало времена потребно да се распали поново неки ратни сукоб, и колико је потребно водити рачуна о својим националним интересима и стабилности регион“, рекао је Дачић.

Истиче да су и Азербејџан и Јерменија наше пријатељске земље и у обема је, каже, боравио као председавајући ОЕБС.

„Наш интерес је да се тај сукоб што пре обустави, али то је лако рећи“, каже Дачић, уз напомену да је Турска „заинтересована“ за Азербејџан, а да је Русија нетрална.

Не искључује, међутим, могућност ширења сукоба.

„Русија се држи неутрално, али Азербејџан је увек оптуживао Русију да је на страни Јерменије, где живе православци“, рекао је Дачић.

Само је питање дана када ће Тачи бити у Хагу: Дачић о хашким оптужницама, посети папе, Црној Гори

Додао је да су сви незадовољни радом Минске групе, која се, како наводи, бави нечим што се уобичајено назива „политичким туризмом“.

Дачић напомиње да је реч о групи коју чине углавном „западњаци“ и њима је, сматра, на неки начин да ти сукоби што дуже трају.

„Ако нема озбиљног рада на склапању мира и ако неко томе није посвећен, као што је то био проблем са накадашњом Републиком Македонијом, где су такође постојале групе које су се тиме бавиле, док ЕУ прстом није мрднула у вези промене имена те државе“, рекао је Дачић.

Ако, како каже, те ситуације упоредимо са заинтересованошћу великих сила у региону, то мешање је некада лоше, али је некада и добро, јер може да натера све стране да се посвете миру.

Подсетио је да је Србија још раније отворила Амбасаду у Азербејџану, а у Јерменији је тај процес у току и за сада имамо само једног дипломату у Јеревану, који обавља функцију српског дипломате.

Добро би било да папа Фрања посети Србију

Дачић је изјавио како папа Фрања има више разумевања за Србију и да би било добро да посети нашу земљу, али да то не зависи од политике, већ и од СПЦ, где с тим у вези постоје извесна неслагања.

Ватикан: Без сагласности СПЦ неће бити канонизације Степинца

На констатацију да су се папа Фрања и руски патријарх током сусрета на Куби наводно договорали да се српски патријарх и папа сретну негде на неутралном терену, Дачић каже да те информације нема.

„Али је чињеица да су око питања канонизације Степинца активно сарађивали представници Ватикана, Хрватске католичке цркве и СПЦ, да је рад те комисије био релативно коректан и да им се ту не може ништа замерити“, рекао је Дачић.

Подсетио је и да је недавно у Хрватској боравио Пиетро Паролин, најближи папин сарадник, и да је том приликом рекао да Степинац неће бити канонизован све док се не изгладе сви односи и док се са тим не сагласи СПЦ.

Дачић је додао да зна да папа цени патријарха Иринеја и да му стално шаље поздраве. Али, истиче, ту није реч о питању нечијег личног односа.

Подсетио је да је СПЦ имала и има захтев према руководству Римокатоличке цркве да би требало да дође до, како је рекао, извињења због свега што су неки бискупи и тадашњи папа чинили, одобравали или прећуткивали неке догађаје током Другог светског рата и НДХ.

Србија би, сматра Дачић, са Ватиканом требало да има стратешки добре односе, јер Ватикан није само Црква, већ и држава.

Са Црном Гором отворити питање двојног држављанства

Истакао је да многима смета то што Србија сада има политички кредибилитет и што је успешна економски, а посебо им смета то да председник Александар Вучић има могућност да разговара са најважнијим светским лидерима.

Зато се, наводи Дачић, и смишљају разне манипулације као што је она да Србија ствара Душаново царство, да смо се мешали у изборе у Црној Гори. А ту је, каже, и Хрватска.

Дачић о изборима у Црној Гори: Да смо се мешали, резултат би био убедљивији

Дачић мисли да ће тешко бити да се одложи попис становништва у Црној Гори и сматра да је важно са Црном Гором отворити питање двојног држављанства.

„Није коректно да два братска народа немају двојно држављанство, једино двојно држављанство Црна Гора нема још са Северном Македонијом. То питање је политизовано“, рекао је Дачић, уз напомену да Србија на томе неће инсистирати.

Дачић је поновио да није добро да представници нове власти олако дају неке изјаве о Србији и председнику Александру Вучићу, који је наводно био на страни Мила Ђукановића.

„Србија нема интереса да има било какву хегемонију над Црном Гором, али имамо интереса да имамо добре односе са братском државом и братским народом“, рекао је Дачић.

На опаску да се победници парламентарних избора у Црној Гори жале да им нико није честитао из Београда, Дачић каже да има времена за честитке и да власт још није изабрана.

Изабран је председник парламента Алекса Бечић, али Србија још нема председника парламента, каже Дачић и додаје да је лично телефоном честитао неким људима које познаје, а који ће бити у новој власти.

Сви потврдили: Коначно пао договор о новој власти у Црној Гори

Потребно је, каже, да се Србија и Црна Гора окрену заједништву.

Најсмешнија му је, истиче, била изјава Ђукановића да ће се за Црну Гору борити и из шуме, јер, наводи, није срео Црногорца спремног да иде у шуму, осим „ако та шума није на Врачару".

„Избори су прошли, победиле су три коалиције, на њима је сада да сачувају ту коалицију, да буду паметни. Мило је изгубио изборе, али не значи да је потпуно поражен“, рекао је Дачић.

Нада се да победничке коалиције које су формирале већину у црногорском парламенту неће дозволити да им неко направи раздор и да им пропадне већина.

Ово им је, поручује, историјска прилика.

Са Вучићем нисам разговарао о новој Влади

О формирању Владе Србије, Дачић каже да није о томе разговарао са председником Србије Александром Вучићем.

„Имали смо бројне изазове...Наш однос са Вучићем није однос једно министарство, два министарства, пет министарства, него питање вредносних система и шта хоћемо да направимо од Србије“, рекао је Дачић и додао да ће о томе вероватно разговарати ове седмице.

Американци не знају шта се овде дешава

Србија треба да има добре стратешке односе са САД, изјавио је Дачић, али је додао да Американци не знају шта се на овим просторима стварно дешава, јер информације углавном добијају преко неких лобиста који говоре само о муслиманским жртвама.

У том контексту Дачић је, напоменуо да је председавајући Председништва БиХ Шефик Џаферовић дао подршку Азербејџану у сукобу са Јерменијом зато што су они муслимани.

„На шта то личи. Сарајево није Џамахирија, да ли ова Европа има очи и уши. Из СДА иде подршка Азербејџану зато што су муслимани. Да ли се овде прича о муслиманима или о територијалном интегритету. То је невероватно, просто да не поверујеш. Лидери СДА се понашају као да су ајатоласи“, рекао је Дачић.

Упитао је како лидере СДА није срамота да се тако понашају с обзиром на то да се овде залажу за признавање самопроглашеног Косова.

Указао је да је зато историјски важно да односи Срба и Хрвата у БиХ буду добри.

Хрватска тражи промену Дејтонског споразума

Истакао је и да ми у Србији заборављамо шта се дешава у средњој Европи.

Реч је, каже, о Мађарској, Пољској, Словачкој, Чешкој - сви они говоре отворено да је хришћанство угрожено, а истовремено заговарају признање самопроглашене косовске независности.

„Залажу се за признавање Косова које је настало на рушевинама хришћанства на Балкану“, каже Дачић и истиче да се те државе боре против ислмаске државе свуда, само не у Сарајеву и у Приштини.

Оцењујући да је реч о лицемерју, Дачић каже да и када је био напад на куле у Њујорку било јасно одакле су ти нападачи дошли - са Косова, БиХ и Албаније.

Коментар