Истраживање Европског кардиолошког друштва је, наиме, показало да уз помоћ степеницa можете да тестирате здравље срца.
Свако ко има здраво срце требало би да буде у стању да се попне четири спрата за 45 секунди, што је отприлике 60 степеница.
„Уколико вам је потребно више од минута и по да се попнете до четвртог спрата, било би добро да се обратите лекару“, саветује доктор Хесус Петеиро, кардиолог у Универзитетској болници у Коруњи и аутор истраживања.
У истраживању је учествовало је 165 испитаника којима је прописано вежбање због дијагностиковане или сумње на коронарне болест. После напорног вежбања, испитаници су се одмарали 15 до 20 минута, а затим је од њих затражено да се брзо попну до четвртог спрата, без заустављања, али и без трчања.
Бележено им је време, а њихов капацитет за вежбање је мерен у виду метаболичких еквивалената (МЕТ), што је дефинисано као количина кисеоника која се троши током одмора.
Истраживачи су открили да су пацијенти који су се пели степеницама за мање од 40 до 45 секунди постигли више од 9 до 10 МЕТ-а, а што је стопа која је повезана са нижим морталитетом.
Пацијенти којима је било потребно 90 секунди или дуже да се попну степеницама постигли су мање од 8 МЕТ-а, што значи да стопа смртности код њих износи 2 до 4 одсто годишње, или 30 одсто у периоду од једне деценије.
Праћењем срчане функције оних испитаника којима је требало више од један и по минут утврђено је да 58 одсто њих има поремећај срчане функције у поређењу са 32 одсто оних који су се попели за мање од једног минута.