ДРУШТВО

Цигла и мистрија иду у пензију: Срби одштампали прву 3Д кућу у Источној Европи

Цигла, мистрија и мешалица одлазе у пензију – у Чачку је представљена прва кућа у Источној Европи која је направљена помоћу 3Д штампе. Носи назив „Прото дом“, отпорна је на екстремне временске непогоде, попут земљотреса, поплава и јаког ветра, а прави се за мање од 24 сата и јефтинија је 15 до 35 одсто од традиционално саграђене куће.
Sputnik
„Прото дом“ има 24 квадрата и направљен је за 21 сат и 15 минута. Одштампан је средином октобра у Научно-технолошком парку у Чачку, а настао је из визије српске старптап компаније „Натура еко“.

Српска 3Д кућа

Идеја о штампању „Прото дома“ родила се 2016. године са жељом да се реше проблеми на градилишту, попут споре градње, пробијања рокова, отпада, безбедности радника и објекта...
„Прва предонст 3Д грађевинске штампе у односу на традиционални начин градње је временски период. Ниједан начин градње не може да испоручи кућу за 21 сат и 15 минута. Друга је квалитет матетијала који се користи, односно чврстина и сигурност крајњег купца. Трећа је еколошки фактор, степен загађивања околине и уопште утицај на околину је раван нули“, истиче Никола Ракић, генерални директор компаније „Натура еко“.
„Прото дом“ има 24 квадрата и одштампан је за 21 сат и 15 минута
Материјал од ког је кућа одштампана чвршћи је од стандардног бетона три до пет пута. Смеса садржи бетон који се користи за изградњу мостова, због чега је веома издржљива. Уз то је еколошки прихватљивија, јер има мање цемента од смеса у класичној градњи. Рецептуру је осмислила „Натура еко“, која развија и нове с још мање цемента у себи.

Машина кућу „гради“

Процес штампања почиње тако што се модел куће убаци у компјутерски програм машине за штампање, која потом рачуна колико је сати и материјала потребно за „изградњу“ и припрема смесу. Скоро цео посао обавља машина, па друга механизација није неопходна.
„Машина крене да штампа зидове, који се потом попуњавају термоизолацијом и хидроизолацијом, постављају се цеви и струја. Она штампа зидове, а два до четири оператера обављају додатни рад, односно један прати рад машине, други ради са системом за замешавање, остали постаљају врата, прозоре, кров и остало“, предочава Ракић за „Спутњик“.
У зависности од времена потребног за штампање изолације и обављање додатног посла, кућа може да буде усељива за највише три дана.
3Д кућа је усељива за највише три дана

Штампање – будућност грађевине

Из компаније „Натура еко“ истичу да је сада њихов задатак да модернизују традиционалну грађевину да би се сви објекти у високоградњи штампали, пошто се на тај начин инвеститорима штеди новац, а клијентима пружају сигурни објекти у договореном року.
„Постоје три модела. Први је ‘скућавање’ социјално угрожених тј. особа које су изгубиле дом у некој незгоди и људи који имају мањи буџет. Други је штампање за физичка лица која желе кућу на тај начин. Трећи је да све грађевинске компаније користе нашу технологију да штампају озбиљне грађевинске објекте, не само куће и зграде, већ и бране, мостове и остало“, каже Ракић.
Машина сама „гради“ кућу
„Натура еко“ већ има клијенте који су поручили њихове машине и објекте за штампање, а уједно развија и нове машине које ће моћи да штампају објекте веће од куће од 1.000 квадратних метара. Помоћ за реализацију пројекта 3Д штампања куће „Натура еко“ је до сада добила од Фонда за иновационе делатности Републике Србије.
Штампане куће из Чачка готове за 15 сати: Зидани и монтажни објекти постају прошлост
Русија успешно тестирала авио-мотор направљен на 3Д штампачу /видео/
Коментар