Али нико се није надао да ће већ 25. јануара нове године приликом првог прегледа некадашњег терена резиденцијалне школе Сент Џозеф у Вилијамс Лејку (Британска Колумбија) бити откривена још 93 могућа гробна места Индијанске деце.
Резиденцијална школа Сент Џозеф радила је од 1886. до 1981. када је срушена, а школу су углавном водили римокатолички свештеници.
Између 1800. и средине 1990-их, канадски школски систем имао је за циљ да "елиминише учешће родитеља у интелектуалном, културном и духовном развоју деце староседелаца" – саопштавају из Комисије за истину и помирење.
Државне и црквене институције отеле су из Индијанских породица више од 150.000 деце, затварали их у школе у којима су многа била физички, сексуално и духовно злостављана.
Католичка и Англиканска црква су од половине 19. века заједно са канадском државом кренуле у процес "социјализације" Индијанаца. У том процесу је на хиљаде деце умрло, а многи родитељи никада нису сазнали шта се догодило са њима. Овај мучни систем је створио вишегенерацијску трауму која је имала дубок и трајан утицај на преживеле, њихове потомке и читаву заједницу.
Комисија за истину и помирење 2015. прогласила је Канаду кривом за "културни геноцид", а до данас Влада није успела да смислено поправи или материјално надокнади трајну штету Индијанцима, осим што маше наранџастим заставама са паролом "Свако дете је важно", па и Индијанско.
Премијер Трудо је 2018. признао "културни геноцид" над Индијанским народом, а у мају 2017. је затражио од папе да дође у Канаду и упути извињење Индијанцима због улоге Католичке цркве у вођењу интерната за домородачку децу. Тек у октобру 2021. стигао је одговор из Ватикана, због све већих позива и притисака за извињење због смрти и злостављања на хиљаде Индијанске деце, да ће папа Франциско доћи у посету Канади.
Одговор се чекао више од четири године јер извињење Индијанцима, може да буде својеврсно отварање "Пандорине кутије" – сада и из Србије може да стигне Ватикану захтев да се папа извине и Србима због страдања српске деце широм Независне Државе Хрватске у којој је Католичка црква била саучесник, а после рата спашавала и крила усташке зликовце.
Члан Провинцијског Парламента Сол Мамакуа (Киветинонг, Онтарио) рекао је потпуно отворено на свом Твитер налогу 25.01.2022. да се овде не ради о "културном геноциду" већ о геноциду:
"Поглавица Вилијамс Лејка је испричао о деци која су била силована и мучена, и бебама које су бацане у пећи за спаљивање. Упућујем молитве Индијанцима у Британској Колумбији погођеним овом новом сумњом о 93 необележена гроба пронађена у близини индијанске школе Сент Џозеф. Геноцид."
Подсећања ради, Кевин Анет, теолог и писац из Канаде, давне 1994. први је јавно оптужио Канаду, Католичку цркву и британску круну за геноцид над Индијанцима.
Канадска црна хроника из 2021.
Крајем маја прошле године откривена је масовна гробница са остацима 215 домородачке деце на територији некадашње резиденцијалне школе у провинцији Британска Колумбија, а крајем јуна 2021. група индијанских староседелаца у провинцији Саскачуан открила је 751 необележено гробно место у близини затворене Индијанске резиденцијалне школе. Проналажење и ископавање убијене деце Индијанаца отежава то што су уклоњени надгробни споменици. Представници Индијанаца су изјавили да је католичка црква уклањала надгробне споменике и да се то у Канади сматра злочином. Али још увек нико за тај злочин није оптужен, ни кажњен.