НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Шта је на Земљи пре 13.000 година изазвало мини ледено доба

Велика ватрена стихија је пре неких 12.800 година прогутала 10 одсто површине Земље. По обиму је била слична оној када су нестали диносауруси, а научници сматрају да су је највероватније покренули делови комете пречника 100 километара.
Sputnik
Облаци прашине покренули су мини ледено доба, због чега је планета постала хладнија током наредних 1.000 година.
„Хипотеза је да се велика комета распала и да су њени делови пали на Земљу и изазвали катастрофу“, рекао је Адријан Мелот, професор физике и астрономије са Универзитета у Канзасу, један од аутора студије из 2018. у којој је описан тај догађај.
У студији се наводи да велики број различитих хемијских елемената, угљен-диоксид, нитрати, амонијак и друга једињења, указују да је око 10 милиона квадратних километара копнене површине Земље, изгорело у пожарима.
Проучавајући дешавања из тог периода, тим од 24 научника прикупио је мерења са велики броја геохемијских и изотопских маркера са више од 170 локација широм света.

Тополе замениле борове

Једна од анализа односила се на ниво полена и показало се да су борове шуме нестале, а замениле су их шуме топола које лако расту на неплодном земљишту.
Научници сматрају да делови комете која се распала у свемиру и даље лутају око нашег Сунчевог система, јер су у узорцима пронашли и високе концентрације платине, елемента који се често налази у астероидима и кометама, пренео је портал „Сајенс алерт“.
Научници су утврдили да су тада нестајале биљке, извори хране су постали оскуднији, а глечери који су се повлачили поново су почели да добијају на маси. Људска раса морала је да се прилагоди суровијим условима, а популација је током тог периода значајно опала.
НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА
Научници открили мини-Нептуне који се претварају у супер-Земље
НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА
„Препечени“ метеорити открили: Вода са Земље била је у Сунчевом систему пре наше планете
НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА
Земљу уходи астероид „тројанац“
Коментар