НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Велика пукотина на Сунцу: Експлозија у ватреном понору дубоком 20.000 километара

Велики соларни понор, дубок најмање 20.000 километара и дуг 200.000 километара, отворио се на Сунцу, а огромна пукотина ослободила је снажну магнетне соларне ветрове.
Sputnik
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ

Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).

Ерупцију након настанка пукотине на Сунцу забележили су телескопи на Земљи који посматрају инфрацрвени спектар, као и сателити у екстремном ултраљубичастом електромагнетском спектру, пише „Спејс ведер“. Претходно су забележене и две велике соларне бакље.
Британска метеоролошка служба потврдила је две ерупције из соларне пукотине на централно-јужном делу Сунца, које су усмерене у свемир. Прва је забележена 3. априла око 17 сати по средњеевропском времену, а друга 4. априла око 23 часа.
Короналне експлозије, избацивање плазме из горње Сунчеве атмосфере, такође су забележене током тих ерупција, саопштено је из британске метеоролошке службе.
Када стигну до Земље, короналне експлозије изазивају геомагнетске олује, које могу да оштете сателитске везе и да угрозе електронику у орбити. Често су праћене аурорама, односно поларном светлошћу.
Упркос интензивним соларним ветровима услед отварања пукотине на Сунцу, Сунчева активност је релативно слаба. Како наводе из британске метеоролошке службе, Сунце је тек почело да се буди из продуженог соларног минимума. Соларни минимум је период ниске Сунчеве активности током једанаестогодишњих соларних циклуса, током којих је активност Сунчевих пега и бакљи смањена. Научници верују да ће се та активност ускоро повећати и да ће зенит достићи 2025.
СВЕТ
Моћна ерупција: „Канибалска“ коронална експлозија јури ка Земљи невероватном брзином
НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА
До ситних детаља: Снимљена фотографија Сунца од 83 милиона пиксела
НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА
Шта су геомагнетне олује и како уништавају технику у орбити
Коментар