ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
„Имамо списак од око 60 места са којих је неопходно уклонити споменике“, изјавио је Навроцки за „Радио Гдањск“.
Навроцки је још истакао да ако локалне власти негде не буду хтеле да униште споменике, „могу да очекују његову посету“.
„Могуће је да имају аргументе којима ме могу уверити да је црвеној звезди, симболу система који је убио 100 милиона људи место у јавном простору“, рекао је директор.
Како је потврдио, многи представници локалних власти већ су „спремни да реше то питање“, а у најскорије време планирано је уклањање споменика у Великопољском и Шлеском војводству.
Уклањање совјетских споменика и ревидирање историје
У Пољској је последњих година уништено на стотине споменика црвеноармејцима који су погинули у ослобађању земље. Пољски председник Анджеј Дуда је у лето 2017. године потписао измене и допуне закона о забрани пропаганде комунизма или другог тоталитарног правца у називима зграда, објеката и просторија за јавну употребу. Законом је предвиђено, између осталог, уклањање совјетских споменика. Према информацијама Института за национално сећање Пољске, који је одговоран за меморијални рад, закон о декомунизацији обухватиће око 230 споменика Црвеној армији. Истовремено, декомунизација се не односи на места сахрањивања.
Руске власти су више пута саопштавале да неке европске земље покушавају да ревидирају историју. Руски председник Владимир Путин је средином децембра 2019. године изјавио да су они, конкретно, Пољска, склопили споразум са нацистичком Немачком, а Русија поседује документа која потврђују да су преговарали о томе. Према мишљењу руских политичара, тај део своје историје Европа није спремна да призна.