РУСИЈА

Патрушев: НАТО преко обавештајних служби жели да проникне у заштиту важних сајбер објеката у Русији

НАТО користи радиоелектронске и компјутерске системе обавештајних служби како би добио податке о томе како су у Русији заштићени објекти критичне информационе инфраструктуре, рекао је новинарима секретар Савета за безбедност Русије Николај Патрушев.
Sputnik
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ

Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).

„За добијање података о начинима и методама заштите објеката критичне информационе инфраструктуре Русије активно се користе средства радиоелектронских и компјутерских обавештајних служби земаља НАТО-а“, истакао је Патрушев после седнице СБ Русије, којом је председавао руски председник Владимир Путин.

Објекти критичне информационе инфраструктуре су информациони системи државних органа, предузећа одбрамбено-индустријског комплекса, организација за заштиту здравља, саобраћаја, енергетике, горива, комуникација, кредитно-финансијске сфере, нуклеарне, ракетно-космичке, рударске, металуршке и хемијске индустрије.

Одобрен предлог државне политике за безбедност критичне информационе инфраструктуре

Патрушев је такође објавио да је на седници СБ одобрен предлог темеља државне политике у области безбедности критичне информационе инфраструктуре и да ће у најскорије време бити предат на потпис руском председнику.
Према његовим речима, на седници су разматране додатне мере за спречавање последица од спољних претњи Русији у области коришћења информационо-комуникационих технологија.
Он је нагласио да је на седници истакнуто да су модерне претње информационој безбедности усмерене на подривање одбрамбене способности и обезбеђења правног поретка, као и на погоршање социјално-економске ситуације и друштвено-политичке ситуације у Русији.
„Анонимност глобалног информационог простора, коју Вашингтон својски подржава, доприноси неконтролисаном ширењу злонамерних софтвера и криминалне активности међународних сајбер група. Све чешће у компјутерским нападима чији је циљ наношење економске и политичке штете нашој земљи учествују хакери који су финансијски мотивисани од стране западних земаља“, оценио је руски званичник.
Како је још објаснио, ради неутрализације тих претњи, утврђен је темељ државне политике о безбедности објеката критичне информационе инфраструктуре, којим се предвиђају циљеви, задаци и механизми за реализацију државне политике у сајбер сфери.

„Планирано је формирање конкурентне електронске компонентне базе и високотехнолошких производа, развијање државног система откривања, спречавања и ликвидације последица компјутерских напада. Посебна пажња биће посвећена стручној припреми и повећању квалификација стручњака у области информационе безбедности“, додао је Патрушев.

Поред тога, према његовим речима, на седници је донета одлука да се додатно разради низ докумената стратешког планирања, усмерених на унапређивање система осигурања информационе безбедности Русије.
Председник Русије Владимир Путин разговарао је са члановима Савета за безбедност Русије. Он је на састанку рекао да је након покретања специјалне операције Русије у Украјини против Москве покренут прави рат у информационом простору и да је значајно порастао број сајбер напада.
Раније је руско Министарство спољних послова саопштило да су Сједињене Америчке Државе и њихови савезници покренули сајбер-рат против Русије у којем учествују и „сајбер-плаћеници“, чији се задаци често граниче са отвореним тероризмом.
РУСИЈА
Бесни хибридни рат, Русија планира формирање сајбер војске
РУСИЈА
Руски научници смислили „вакцину“ против сајбер претњи
РУСИЈА
Повећава се број хакерских напада на Русију из Северне Америке, ЕУ и Украјине
Коментар