Први потез Скупштине Републике Албаније после отпочињања преговора са Европском унијом је изгласавање нацрта резолуције о „неоснованости тврдњи“ извештаја Дика Мартија о илегалној трговини људским органима на Косову и у Албанији.
Албански премијер Еди Рама наговестио је да ће до ове резолуције доћи пре пар недеља, а иницијатор документа је његова странка. Албанија у резолуцији тражи од Парламентарне скупштине Савета Европе да се сачини „накнадни извештај и размотри резолуција“, јер, по њима, 11 година након што је извештај састављен, „ниједна од тврдњи које је изнета није доказана“.
Дубравка Филиповски пре свега сматра да је ово сраман чин Албаније с обзиром да се Србија искрено залагала да ова држава што пре отвори приступне преговоре са ЕУ.
Она истиче да је Србија све доказе о овом случају доставила европским институцијама, и европском суду.
Филиповска подсећа да је пре пар година на РТС емитована емисија у којој су сви докази око жуте куће малтене пружени јавности на увид, према ономе што је садржао извештај Дика Мартија.
По њеном мишљењу овај потез Албаније није у духу регионалног помирења и принципа осуде свих злочина и сигурна је да је у питању координирана акција са делом политичара из Приштине.
У Приштини су опречни ставови поводом потеза Албаније. Док једни верују да ова резолуција дискредитује извештај Дика Мартија, а самим тим и Специјални суд и групу која је лобирала за тај извештај, због чега Хашим Тачи и Кадри Весељи леже у затвору Хагу, тзв. председница Косова Вјоса Османи подсећа да је овај суд управо основан у време Хашима Тачија и уз његов благослов.
Косовски медији наводе и да Аљбину Куртију не иде у прилог повратак Хашима Тачија из притвора. Трећа група косовских званичника међу којима су најгласнији ветерани ОВК сматрају да Албанија покушава овом резолуцијом да „опере руке“ од „жуте куће“ односно ОВК с обзиром да су њени припадници окарактерисани као неко ко је трговао људским органима на територији Албаније.
Иначе, Парламентарна скупштина Савета Европе усвојила је извештај Дика Мартија и резолуцију о трговини људским органима на Косову 2011. године којом се позива на међународну истрагу ових оптужби. За резолуцију је гласало 169 посланика, осам је било против, а 14 уздржаних. У Специјалном суду за ОВК за сада о случају „жута кућа“ није покренута никаква истрага.