Европски посредник у дијалогу Београда и Приштине Мирослав Лајчак 9. септембра поново долази у Београд и Приштину, овога пута у појачаном саставу, у пратњи саветника немачког канцелара и француског председника Јенса Плетнера и Емануела Бона а, како су најавили из Европске комисије, циљ посете је да се истраже могућности за напредак у преговорима.
Косово као „оружје“
Појачање које је Лајчак добио поред већ постојећих саветника из различитих држава ЕУ многи тумаче као последњи покушај да Европа задржи примат над Балканом и у дијалогу Београда и Приштине у односу на Вашингтон.
Александар Гајић из Института за европске студије сматра да су напори Француске и Немачке да се уз представника ЕУ Мирослава Лајчака додатно укључе у дијалог заправо покушај ове две државе да задрже утисак своје релевантности у политичкој ситуацији и на европском континенту, али и међу чланицама ЕУ.
„Њихов утицај је опао од момента када је ЕУ по избијању украјинске кризе била постројена у једну линију у антируском строју од стране Америке. Питање Косова је вид притиска на Србију да се та прича почне решавати. Тражи се компромис од стране Србије јер се у правцу Приштине видело да не могу ништа да постигну,“ каже Гајић.
Косовско питање, додаје он, отворено служи као вид потврде њихове улоге и значаја али мислим да у овој ситуацији постоје броје несугласице између Немачке, Француске и других чланица ЕУ и супротни интереси по низу питања са Америком.
Маркетиншки покушај
„Ово питање које њих не кошта пуно и где суштински не могу да се интересно супротставе Американцима, користе као средство да се у очима сопствених грађана и других чланица ЕУ али и Америке представе као да су још увек релевантан фактор и да улажу додатне напоре. С друге стране, њихове понуде према Србији нису реалне и не могу да подигну њихову позицију ни позицију ЕУ у овом тренутку тако да мислим да је ово више медијско-маркетиншки покушај, него што је са њихове стране то неки велики, важан покушај да пресудно утичу на сам ток преговора између Приштине и Београда,“ мишљења је Гајић.
Др Стевица Деђански верује да именовање нових представника и њихова посета Београду показује само једну ствар, која је мање-више свима већ јасна.
Европа је без утицаја
„Европа нема више никаква утицај на своју судбину и буквално су се поклонили и испуњавају налоге Америке. Они једноставно не могу да решавају проблеме и садашње и надолазеће у својим државама и онда како би их Америка како- тако видела као успешне своју спољну политику преусмерили су на Балкан, то јест на питање Београда и Приштине,“ сматра наш саговорник.
Цела њихова прича се, истиче Деђански, и врти око тога да покажу да су и даље важни.
„Наравно, ми не треба да занемаримо да су у питању две озбиљне државе ЕУ, али је чињеница да се ту ипак Америка на крају пита и да са њом треба држати добар однос“ закључује Деђански.