Обим испорука гаса прошлог месеца у односу на август 2021. године је порастао за 211,2 одсто, осим тога се годишњи увоз нафте, у истом периоду, смањио за 20,3 одсто.
Увоз угља из Русије се у августу смањио за 32,6 одсто у односу на исти период прошле године, док је увоз руда порастао за 44,9 одсто. Осим тога, Јапан је повећао увоз поврћа из Русије за 154 одсто, али је смањио увоз житарица и соје за око 95 одсто.
Укупан обим извоза из Јапана у Русију је у августу смањен на годишњем нивоу за 24,3 одсто и износи 384 милиона долара, док је увоз руских производа у Јапану за тај исти период порастао за 67,4 процената и износи 1,15 милијарди долара.
Крајем јуна су земље Г7, које укључују и Јапан, потврдиле да желе да смање зависност од руских енергената, а у септембру да ограниче цене нафте. Планирано је да ограничење цена почне од 5. децембра 2022. године за нафту и 5. фебруара 2023. године за нафтне деривате.
Москва је упозорила да ће земље које буду примењивале ограничење цена остати без нафте.
Ниво цена нафте још није утврђен. Почетком јуна су се појавили предлози да се цене ограниче на половину тренутне вредности. Према подацима „Блумберга“, разматра се о ценама од 40 до 60 долара.
Руски председник Владимир Путин је почетком септембра, коментаришући идеју Запада да се ограниче цене енергената, изјавио, да Москва неће ништа испоручивати у иностранство ако то буде у супротности њеним интересима.
О идеји чланица Г7 да ограниче цене руских енергената: нафте и гаса говорили смо у емисији „Енергија Спутњика“: