Пашињан је назвао посету делегације коју предводи Пелоси Јеревану невиђеном.
„Сви Јермени вас сматрају правим пријатељем Јерменије. Али желим да наставим са речима захвалности, јер такође желим да изразим захвалност за подршку САД јерменској демократији, јер је то такође веома важно за нас. Видимо спремност америчке владе да подржи демократску агенду наше земље. Желео бих да изразим нашу приврженост програму демократских реформи, упркос чињеници да, као што видите, то није тако лак пут“, истакао је Пашињан, преноси прес служба.
„Још једна чињеница коју бих желео да поменем је да ценимо јасан став Сједињених Америчких Држава у вези са агресијом Азербејџана на Јерменију. Наравно, јасне формулације владе САД су добродошле, јер је то за нас веома важно. Знате да је Савет безбедности УН разматрао тренутну ситуацију и надамо се – и то је наш став – да та ситуација треба да остане на дневном реду Савета безбедности УН, и у том погледу, наравно, надамо се подршци Сједињених Америчких Држава“, додао је јерменски премијер.
Током ноћи у уторак избила су борбена дејства на јерменско-азербејџанској граници. Стране се међусобно оптужују да су започеле заоштравање. Јереван је саопштио да је азербејџанска војска гранатирала територију Јерменије користећи артиљерију и беспилотне летелице. Баку је навео да су јерменски војници пуцали на положаје азербејџанских трупа на граници и да је дошло до сукоба. Министарство спољних послова Азербејџана оптужило је Јерменију да намерава да осујети мировни процес. Обе стране су саопштиле о жртвама међу својом војском. До јутра су се стране договориле о прекиду ватре. Прекид ватре постигнут је захваљујући напорима Русије, укључујући и након разговора руског председника Владимира Путина и јерменског премијера Никола Пашињана и рада руског Министарства спољних послова.
Делегација америчког Конгреса, коју предводи Ненси Пелоси, стигла је у Јереван у недељу.