Упитан да ли је оно што се десило са гасоводима међународни терористички акт са становишта Русије, Песков је рекао да је реч о инциденту и да се за сада не може дати јаснија квалификација.
„Али размере оштећења указују да је то заиста била нека врста таквог акта – наравно, веома је тешко замислити да би се такав терористички акт могао догодити без умешаност неке државе“, одговорио је Песков.
Он је додао да је у зони хаварије на гасоводу у Балтичком мору било много више војних апарата НАТО-а него руских.
„То подручје је Балтичко море. Тамо је виђено много више летећих, плутајућих и других морских објеката који припадају земљама НАТО-а. Стога су то потпуно глупе вести које су, да кажемо, ангажоване“, оценио је Песков, коментаришући информацију „Си-Ен-Ена“ који је, позивајући се на обавештене изворе, јавио да су представници европских безбедносних служби пратили руске ратне бродове и подморнице у зони цурења гасовода „Северни ток“.
Инцидент на гасоводима
У понедељак су се истовремено догодили инциденти на два руска извозна гасовода у Европу. Према информацијама власти Данске и Шведске, откривена су два цурења гаса на „Северном току“ и једно на „Северном току 2“ код острва Борнхолм. Немачка, Данска и Шведска не искључују циљану саботажу.
Руска страна званично је затражила информације од Данске о ванредној ситуацији на „Северном току“ чим се сазнало за инцидент. Данске власти су обавестиле Русију о експлозијама на месту цурења гаса. Оператор „Северног тока“, компанија „Норд стрим АГ“, известио је да је ванредна ситуација на гасоводима невиђена и да је немогуће проценити време поправке.
Рад гасовода „Северни ток“ обустављен је крајем августа због проблема са ремонтом „Сименсових“ турбина изазваних санкцијама Запада. Међутим, гасовод је остао напуњен гасом.
О томе ко је извршио диверзију на руским гасоводима у ауторској емисији „Мој поглед на Русију“ говорила је Љубинка Милинчић: