Маск, који је извршни директор СпејсЕкса потврдио је новинару Кијев поста да његова компанија више неће дозвољавати да украјинска воска бесплатно користи сателитски систем Старлинк, а све због изјаве контроверзног украјинског дипломате, доскорашњег представника кијевског режима у Берлину, Андреја Мелника.
Мелник се прошле недеље обрушио на Маска због мировног плана за Украјину који је милијардер предложио – да Украјина уступи Русији део територије и постане неутрална држава.
„Fu** off“, опсовао је Мелник тада Маска на Твитеру, а касније је додао да је његова порука „веома дипломатска“.
Неколико дана касније, према писању Фајненшел тајмса, украјинске трупе почеле су да имају проблеме са приступом Старлинку, док је Си Ен Ен објавио писмо СпејсЕкса америчком министарству одбране у коме компанија тражи од Пентагона да покрије трошкове рада Старлинка у Украјини. Компанија више није „у позицији да даље донира терминале Украјини, нити да финансира постојеће терминале на неодређено време“, наводи се у документу, преноси РТ. Према Масковим речима, његова компанија до сада је пружила бесплатних услуга Украјини у износу од осамдесет милиона долара.
Објашњавајући разлоге због којих СпејсЕкс престаје да учествује у пружању бесплатних услуга кијевском режиму, Маск је навео Мелникове речи као разлог: „Само пратимо његову препоруку“, написао је он на Твитеру, уз емоџи који означава човека који слеже раменима.
Мелник иначе има дугу историју контроверзних изјава, укључујући и ону у којој је немачког канцелара Олафа Шолца назвао „увређеном кобасицом“.
Шеф кијевског режима Владимир Зеленски опозвао је Мелника са места амбасадора у Немачкој још у јулу, али било је потребно да прође одређено време док му није пронађена замена, тако да је прошли петак био послкедњи Мелников радни дан у украјинској амбасади у Берлину. Повод за Мелниково повлачење био је интервју у коме је овај негирао да су украјински националисти током Другог светског рата вршили етничка чишћења и геноцид над Јеврејима и Пољацима.
На мети најновијих излива Мелниковог беса, поред Маска, нашли су се и немачки политичари, који су се усудили да се запитају зашто његов син није у рову, већ мирно студира у Берлину.