„Које год одлуке да Русија донесе, претпостављам да ће јој бити у интересу да настави са испорукама енергената“, рекао је Блинкен на конференцији за новинаре у Немачкој.
Према његовом мишљењу, Москви је потребан извоз енергената како би одржала функционисање привреде и финансирање дејстава у Украјини.
„Увођење граничне цене у најмању руку смањује негативне последице тога што Русија наставља да продаје енергенте и притом их задржава на тржишту“, сматра државни секретар.
Претходно је Ројтерс, позивајући се на изворе, пренео да су се земље Г7 и Аустралија договориле да одреде фиксну цену руске нафте.
Европска унија је почетком октобра увела осми пакет санкција против Русије, који укључује законодавну основу за одређивање горње границе цена за транспорт руске нафте у треће земље морским путем. План је да се од 5. децембра 2022. године уведе ограничење цена нафте, а 5. фебруара 2023. године и за нафтне деривате. Тренутно се разматра ограничење цена гаса, али није донета коначна одлука.
Русија је више пута упозоравала да неће испоручивати нафту земљама које буду примењивале механизам принудног ограничења откупних цена.
Председник Русије Владимир Путин је коментаришући идеју Запада да ограничи цену руских енергената изјавио да Русија неће ништа испоручивати ван својих граница, уколико то буде у супротности са њеним интересима.