Антонов је додао да Вашингтон то чини супротно сопственим принципима.
„Тренутно у непосредној близини руских граница постоји преко 50 лабораторија које контролише Пентагон. Према проценама кинеског Министарства иностраних послова, мрежа која је под контролом Министарства одбране САД укључује најмање 336 сличних пројеката по целом свету“, нагласио је амбасадор.
Према његовим речима, биолабораторије раде у потпуној тајности, а у земљама које добијају такву америчку помоћ, приметно је погоршање епидемиолошке ситуације.
„Вашингтон и Кијев не откривају своје сумњиве пројекте које од 2016. године реализују под шифрованим називима UP-4, Flu-Flyaway, P-781, чак у годишњим извештајима у оквиру Конвенције о биолошком оружју. Овакво понашање само указује на чињеницу да САД и Украјина имају шта да крију“, оценио је Антонов.
У Вашингтону тврде да је рад њихових биолабораторија у иностранству изразито мирољубиве природе, укључујући у Украјини.
Претходно, Савет безбедности Уједињених није усвојио резолуцију Русије о формирању комисије за истрагу војно-биолошке активности у Украјини. За нацрт резолуције у СБ УН гласале су Русија и Кина, док су САД, Велика Британија и Француска биле против. Остале чланице СБ УН биле су уздржане.
Први заменик сталног представника Русије у УН Дмитриј Пољански тим поводом је изјавио да се Запад боји формирања комисије СБ УН за истрагу околности војно-биолошке активности Сједињених Америчких Држава и Кијева на украјинској територији.