Информативна агенција Асошијетед прес је после кратке унутрашње истраге отпустила 35-годишњег новинара Џејмса Лапорту, који је прошле седмице објавио лажну информацију о ракетном нападу на Пољску, што је довело до „нетачног информативног упозорења“ и објављивања текста у којем је одговорност за инцидент била пребачена на Русију, преноси Вашингтон пост.
Неколико сати после инцидента Асошијетед прес је, како се наводи, објавио вест у којем је наведено да неименовани „високо рангирани представник америчке обавештајне службе тврди да су руске ракете пале на територију Пољске, чланице НАТО-а, услед чега су погинула два човека“.
Ова вест је разаслата хиљадама информативних агенција широм света, што је могло да изазове војни одговор Запада, у складу с одредбама НАТО-а о колективној самоодбрани, наводи Вашингтон пост.
Новинар је одбио да коментарише догађај. Бивши маринац САД, који је служио у Авганистану, агенцији Асошијетед прес придружио се у априлу 2020. године. Пре тога је неколико година био дописник и извештавао о ратним догађајима и питањима националне безбедности.
Инцидент у Пољској
Пољски медији су 15. новембра јавили да су две ракете пале у Лублинском војводству на граници са Украјином, при чему су две особе погинуле. Министарство иностраних послова Пољске саопштило је да је реч о ракети руске производње, али та информација није потврђена у САД. Убрзо потом председник САД Џозеф Бајден је саопштио да ракета није руска.
Министарство одбране Русије је саопштило да тог дана није било напада на циљеве у близини украјинско-пољске границе, те да објављене фотографије некаквих крхотина немају никакве везе с руским оружјем. Фотографије објављене у Пољској с места инцидента у Пшеводуву недвосмислено указују на то да су тамо пали фрагменти ракете украјинског ПВО система С-300, наведено је у руском војном министарству.
Председник Украјине Владимир Зеленски првобитно је изјавио да је сигуран да Кијев није умешан у инцидент у Пољској. Међутим, Зеленски је након тога рекао да није стопроцентно сигуран шта се догодило.
Амерички државни секретар Ентони Блинкен изјавио је да Сједињене Америчке Државе не виде никакве доказе који би били у супротности с прелиминарним налазима Варшаве да је ракета која је пала у источној Пољској украјинска.