Француско Министарство такође је позвало Русију да се придржава Московског споразума из 1963. године о забрани тестирања нуклеарног оружја у атмосфери, свемиру и под водом.
„Француска такође подсећа на значај Споразума о забрани нуклеарних проба, који је Русија потписала и ратификовала, и, до његовог ступања на снагу, на поштовање мораторијума на нуклеарне пробе који је потписала као и друге нуклеарне силе“, наводи се у саопштењу.
Министарство додаје да Француска позива Русију да се придржава споразума пет нуклеарних сила од 3. јануара 2022. за спречавање нуклеарног рата и трке у наоружању, којем Француска остаје посвећена.
Заједничка изјава лидера Велике Британије, Кине, Русије, САД и Француске о спречавању нуклеарног рата у свету и спречавању трке у наоружању међу државама припремљена је на иницијативу Русије и објављена 3. јануара 2022. године.
Такође се наводи да Француска жали због одлуке Русије да обустави своје учешће у Споразуму о смањењу стратешког наоружања (СТАРТ) и позива Русију да што пре обнови учешће у СТАРТ-у.
„Француска позива Русију да покаже одговорност и преиспита своју одлуку о обустављању учешћа у СТАРТ-у што је пре могуће. Француска подсећа да је Споразум Нови СТАРТ кључни инструмент међународне архитектуре за ограничење стратешког офанзивног наоружања и стратешке стабилности“, наглашава се у саопштењу.
Председник Русије Владимир Путин је у уторак у обраћању Федералној скупштини изјавио да Русија обуставља учешће у руско-америчком Споразуму о смањењу стратешког наоружања (СТАРТ), истичући да земља не излази из споразума. Он је напоменуо да пре него што се Русија врати на разматрање, „морамо сами да схватимо на шта претендују земље попут Француске и Велике Британије и како ћемо се односити према њиховим стратешким арсеналима, односно укупном ударном потенцијалу (Северноатлантске) алијансе“.
Споразум између Руске Федерације и САД о мерама за даље смањење и ограничавање стратешког офанзивног наоружања потписан је 8. априла 2010. године у Прагу (Чешка). Он је заменио Уговор о СТАРТ-у из 1991. године и након ступања на снагу заменио је Уговор о смањењу стратешких офанзивних потенцијала из 2002. године. Москва и Вашингтон су 3. фебруара 2021. разменили ноте о завршетку унутрашњих процедура неопходних за ступање на снагу споразума о продужењу овог Уговора на пет година.