Ово је мишљење професора др Стевице Деђанског из Центра за развој међународне сарадње уочи седнице Савета безбедности Уједињених нација на којој ће бити одржана дебата о БиХ.
Извештаје о стању у овој држави представиће Шмит, али и српски члан Председништва БиХ Жељка Цвијановић у име Републике Српске која је сачинила посебан документ за ову прилику.
Очекиван антисрпски извештај
Деђански каже да је било за очекивати да се извештај Кристијана Шмита базира на критиковању власти у РС и председника Милорада Додика, који су по њему главни „дестабилишући фактор мира у БиХ“.
„Интересантно је да после годину–две колико је већ у БиХ, он ништа не мења у својој мржњи према српском народу, нарочито према онима који га спречавају да крши међународно право, а то су Милорад Додик и представници РС који једини у ствари чувају Дејтонски споразум својим потезима,“ каже Деђански.
Парадоксално, али Шмитов извештај и његови директни напади на Додика и РС, додаје Деђански, усмерени су управо ка томе како РС не поштује Дејтонски споразум.
„Значи, тотално окренута реалност у лудилу које влада у међународним односима и онима који мисле да је Српска нека прћија где они могу да дођу и да постављају своје услове и ултиматуме и да терају грађане РС да раде како они хоће,“ оцењује Деђански.
Добро је да се чује и српски став
Тога, како каже, више нема, али очигледно да западним представницима то још није јасно али ће временом схватити.
„Постоје ушанчена мишљења која немају везе са међународним правом и изношењем ставова пред СБ УН јер већ се зна унапред ко ће како да гласа, али веома је битно и добро да представник РС стално износи чињенице пред СБ УН и да се појављују на међународним скуповима. Тако добијамо подршку од осталих држава којима је међународно право још битно јер и себе штите тиме. Зато треба стално указивати на кршење права од стране западног дела света,“ каже Деђански.
По његовом мишљењу, и чињеница да је Шмит на месту на ком је без одобрења СБ УН може да има важну улогу на овој седници посебно ако се узме у обзир да се први пут десило да је Кина заузела активан став против Шмита.
Република Српска по Шмиту
Иначе, Шмит је у извештају између осталог, написао и да власти у Српској настављају да „подривају институције“ БиХ и да реторика председника Српске Милорада Додика „трује политичку климу у ентитету и целој држави”. Власти Српске су, додаје Шмит, наставиле да подривају државне институције БиХ ометајући њихов рад и доношење одлука и “тражећи уставне и законске надлежности за РС, које припадају држави”. Додао је и да је сецесионистичка реторика и деловање власти Српске, “односно Додика, појачана у извештајном периоду”.
“То трује политичку климу у ентитету и целој држави. Власти РС категорички одбацују ауторитет Уставног суда Босне и Херцеговине, ОХР-а и проводе конфронтациони став према западним партнерима“, написао је Шмит у извештају.
Додик је на ово одговорио да је Шмит тај који трује политичку климу у БиХ и додао да он брани уставни поредак, а да је у Шмитовом извештају поменут више од 50 пута у негативном контексту.