„Стога, иако нема никакве јавне потврде или порицања распоређивања америчког нуклеарног оружја у Европи, знамо да је (америчко) нуклеарно оружје распоређено у пет земаља широм Европе: Немачкој, Белгији, Холандији, Италији и Турској. Према проценама независних стручњака, у америчким ваздушним базама у овим земљама распоређено је око 150 бојевих глава“, рекла је она на конференцији за новинаре у УН.
Сандерс-Закре је додала да је Међународна кампања за ликвидацију нуклеарног оружја невероватно забринута због распоређивања нуклеарног оружја у било којој земљи Европе.
Као што је показала историја, слично Кубанској ракетној кризи, распоређивање нуклеарног оружја представља потенцијалну полазну тачку која би могла повећати ризик од нуклеарног рата, истакла је она.
Међународна кампања за ликвидацију нуклеарног оружја је међународна јавна организација основана 2007. године. Њен циљ је да промовише усвајање и имплементацију Уговора о забрани нуклеарног оружја. Организација је 2017. године добила Нобелову награду за мир.
Почетком године Москва и Минск су се договорили да у Белорусији распореде тактичко нуклеарно оружје. Председник Русије Владимир Путин рекао је да ће изградња складишта за поменуту врсту оружја на територији Белорусије бити завршена 1. јула.
Руски лидер је такође казао да Русија неће прекршити међународне обавезе и да ће урадити исто што Америка чини већ деценијама, размештајући своје тактичко нуклеарно оружје у Европи.
Белоруски председник Александар Лукашенко саопштио је 25. маја да је из Русије на територију Белорусије почело пребацивање нестратешког нуклеарног оружја.
С тим у вези, министар одбране Русије Сергеј Шојгу рекао је да ће Москва задржати контролу над нестратешким нуклеарним оружјем које ће бити распоређено у Белорусији.