СРБИЈА

Зашто је Србија забранилa извоз оружја и муниције

Процена о све сложенијој безбедносној ситуацији у Србији пре свега због ситуације на Косову и Метохији условила је већ извесно доношење одлуке о забрани извоза српског оружја и муниције. Она се, такође, може односити и на спречавање злоупотреба везаних за украјинску кризу, сматра генерал-мајор у пензији, Митар Ковач.
Sputnik
Председник Србије Александар Вучић најавио је да ће следеће недеље највероватније потписати одлуку о забрани даљег извоза муниције и било каквог оружја и оруђа из Србије, јер је витални национални интерес Републике Србије у овом тренутку угрожен до последњег степена.
Он је истакао да све што је неопходно треба да буде припремљено у случају агресије на Републику Србију и да се спроводу све логистичке припреме. Додао је и да ће по питању забране извоза муниције и оружја бити проверено како стоје ствари у уговорима.

Условљена безбедносном проценом

Професор Војне академије, др Ковач за Спутњик објашњава у којим се ситуацијама доноси оваква одлука.
„Обично државе доносе одлуке о забрани извоза оружја и муниције када је веома сложена безбедносна ситуација, или када то може негативно да утиче на безбедност саме државе. И ова одлука је сигурно условљена безбедносном проценом која говори о томе да може да дође до усложњавања безбедносне ситуације на југоистоку Европе, на Балкану“, каже наш саговорник.
Та одлука ће, како напомиње, трајати док не буду задовољене логистичке потребе војске и система одбране Србије у складу са процењеним ризицима и претњама.
Оцена да је угрожен витални национални интерес Републике Србије везана је за ситуацију на Косову и Метохији и сценарије како Запада тако и Приштине

И због политичке злоупотребе везано за Украјину

„Неке радње је неопходно спровести у смислу логистике снага, ради правовременог обезбеђења одређене количине муниције. Друга димензија може се односити на спречавање политичких злоупотреба у међународним односима око извоза оружја и муниције везано за украјинску кризу“, оценио је Ковач.
На питање шта подразумева оцена да је витални национални интерес Републике Србије у овом тренутку угрожен до последњег степена, он указује на значај правовременог деловања.
„Добро је да се одлука доноси превентивно и у право време, а не онда када искрсне безбедносни проблем са окружењем или у некој регији у окружењу. Конкретно све овде код нас је везано, што непосредно што посредно, за Косово и Метохију и у вези са тим постоје различити сценарији како Запада тако и такозване државе Косово, односно приштинских власти“, истиче генера-мајор у пензији.
Видели смо, како каже , шта се све минулих месеци дешавало.

Нема смиривања на Космету

„Нема смиривања ситуације, напротив, та упорност у ескалацији кризе од стране приштинских власти је све већа и вероватно оваквим наставком догађаја изиницираће се и потреба доношења одлуке о употреби снага безбедности у заштити српског становништва на Косову и Метхији“, мишљења је Ковач.
Он истиче да Срби на КиМ живе у гету, како јужно тако сада и северно од Ибра, јер је распоредом база и контролних пунктова Приштина обезбедила масовно присуство полиције која малтретира Србе и угрожава њихове елементарне потребе како за здравственим средствима, лековима тако и за основним животним намирницима.
Одлуку о забрани извоза оружја и муниције он сматра нормалним поступањем уколико су процењене логистичке потребе да је она неопходна како би било обезбеђено ангажовање одбрамбене индустрије Србије за потребе њеног система одбране. Таква одлука није ништа необична и већина држава прибегава таквој одлуци и доноси је интерно и спроводи је без обавештавања јавности како о њеном почетку тако и о завршетку, указао је Ковач.
Коментар