Он тврди да касетна муниција помаже Кијеву да „деокупира“ територије и чува животе украјинских војника.
Министар је истакао пет принципа на основу којих Оружане снаге користе касетну муницију, о којима је, како је рекао, Украјина обавестила своје партнере, укључујући и Вашингтон.
Пет приниципа које је навео Резников:
1. Украјина ће користити касетну муницију само за „деокупацију“. Она се неће користити на званично признатим руским територијама;
2. Касетна муниција се неће користити у градским рејонима. Кијев намерава да је примењује само на местима на којима се налази руска војна техника;
3. Украјинске власти ће водити „строгу евиденцију“ у којим рејонима се користи касетна муниција;
4. Рејони у којима се користила таква муниција ће касније постати приоритетни за деминирање. Министарство одбране Украјине обећава да ће за то припремити одговарајућу правну основу;
5. Кијев ће информисати партнере о коришћењу касетне муниције и њеној ефикасности „како би обезбедио одговарајући стандард транспарентног извештавања и контроле“.
Портпарол Министарства иностраних послова Русије Марија Захарова је коментаришући саопштење Резникова подсетила да ће Кијев водити евиденцију о употреби касетне муниције.
„Коме он то прича? Извештај не може да даје Украјина при садашњем кијевском режиму“, написала је она на друштвеним мрежама.
Сједињене Америчке Државе ће испоручити Украјини касетну муницију, саопштио је јуче саветник америчког председника за националну безбедност Џејк Саливан. Она је забрањена међународном конвенцијом коју су ратификовале 123 земље, не укључују САД и Украјину.
Према подацима руске војске, Оружане снаге Украјине су већ користиле касетну муницију приликом гранатирања Донбаса. Према речима портпарола Министарства одбране Русије Игора Конашенкова, то говори о томе да је задатак украјинских војника убиство максималног броја цивила.
Против коришћења касетне муниције су иступиле УН, а њену испоруку Кијеву нису подржале Немачка и Аустрија.