Данас је истекао рок важења Црноморског споразума који је подразумевао извоз украјинског жита, хране и ђубрива преко Црног мора из три луке, као и извоз руских пољопривредних производа и ђубрива на светска тржишта. Тај споразум је требало да омогући и безбедан излазак комерцијалних бродова из црноморских лука под контролом Украјине дуж посебно отворених хуманитарних поморских коридора.
Споразум су 22. јула 2022. потписали представници Русије, Украјине и Турске и УН као посредника у том договору.
Ништа није испуњено
„Било је за очекивање да се то тако заврши зато што је он два пута продужаван а да ништа што је везано за робу из Русије није испуњено. Ако се два пута продужи а не испуни договорено заиста више нема смисла причати о томе, поготово са искуством Русије да је све што се договарала са земљама Запада, подсетићу на Минске споразуме, служи само да би Русија била преварена“, каже Дeђански.
Гајећи оптимизам у погледу продужетка споразума више пута се оглашавао турски председеник Реџеп Тајип Ердоган, а јутрос и потпредседник Турске Џевдет Јилмаз. Он је саопштио да се турске власти надају да ће Иницијатива за црноморско жито, која истиче данас, на крају бити продужена и у том том контексту, као и раније Ердоган, поменуо је посету Путина Турској плоанирану за август. Дeђански, међутим, сматра да је нереално очекивати да у увим околностима дође до продужетка споразума.
Теретни брод Razoni у луци у Одеси
© AP Photo / Michael Shtekel
Биће ригиднији према Западу
Консултант за страна улагања, Махмуд Бушатлија сматра да ће убудуће Русија бити сигурно ригиднија према колективном Западу.
„Тај споразузм о извозу који се тицао украјинског жита, када погледате структуру и где је отишло то жито, негде око три одсто је отишло у земље у којима влада глад, којима је највише потребно. Више од 80 одсто је отишло у Западну Европу, не чак у читаву Европу, него у Западну Европу која је од тога скоро све извезла у земље трећег света", напомиње саговорник Спутњика.
Злоупотревљавало се навелико много тога у ових годину дана, каже он и зато сматра да ће Русија сада бити оштрија не само око тих потеза који имају хуманитарни карактер, него ће „затегнути" и са свом осталом робом која је потребна пре свега Европи, па можда и Америци.
Овај споразум није функционисао тако да не видим разлог да се поново направи такав и вероватно ће Русија имати неки мало оштрији став по питању поштовања њених захтева, оценио је Бушатлија.