РУСИЈА

Упркос западним провокацијама Мађари с Русима граде нуклеарну електрану

Упркос притисцима ЕУ и САД на Будимпешту због контаката са Москвом за Мађарску је изузетно важно да на својој територији изгради руску нуклеарну електрану, јер је електрана коју Мађари имају изграђена на технологијама из совјетског нуклеарног програма.
Sputnik
Руски експерти су сигурни да западне санкције неће зауставити те планове и да ће елекрана „Пакш-2“, упркос свему, бити изграђена у предвиђеном року.
Прва и једина нуклеарна електрана „Пакш“, која је изграђена совјетском технологијом и користи руско нуклеарно гориво, даје половину произведене и једну трећину потрошене електричне енергије у Мађарској.
У том постројењу изграђеном тренутно раде четири блока, а мађарска влада очекује да ће се након пуштања у рад два нова нуклеарна реактора производња удвостручити, са садашњих 2.000 мегавата на 4.400 мегавата.
За Мађарску су сарадња са Русијом и нуклеарна енергија начин да осигура своју енергетску безбедност, док је и за Русију ово значајан пројекат, судећи по изјави шефа руске нуклеарне корпорације Алексеја Лихачова који је рекао да ће „Росатом“ посветити „посебну пажњу“ овом пројекту и да ће „за њега дати своје најбоље снаге“.
С обзиром на то да „Росатом“ свуда гради по истим високим стандардима намеће се питање зашто се овом пројекту посвећује већа пажња.
„Заиста ће посебна пажња бити посвећена Мађарској, јер за разлику од многих других земаља у којима се граде објекти ‘Росатома’, овде постоји огроман притисак. Знамо да Брисел, Сједињене Државе и поједине европске земље врше притисак на Мађарску приморавајући је да прекине односе са Русијом, док Мађарска наставља да поступа у складу са својим интересима, опире се и наставља да купују руске енергетске ресурсе и сарађује у сфери нуклеарне енергетике“, каже руски експерт Игор Јушков.
Подсећајући да су се прошлог месеца Владимир Путин и Виктор Орбан састали у Пекингу због чега се мађарски премијер нашао на мети оштрих критика од стране европских политичара, Јушков упозорава да ће и у овом случају Запад покушати да „забије клинове у точкове“.
„Mогу се очекивати свакакве провокације од стране Европљана. Сетимо се гомиле оптужби које су пљуштале и на рачун ‘Росатома’ и Белорусије, када смо градили белоруску нуклеарну електрану на граници са Литванијом. Та земља је ширила много лажи о томе да ће сада сигурно доћи до неког цурења, иако тај објекат у том тренутку још није био снабдевен нуклеарним горивом, него су тек градили бетонске конструкције... Због тога мислим да ће и у овом случају Запад покушати да дискредитује ‘Росатом’ по класичном сценарију - ако већ не могу да буду економски конкуренти, укључиће политичке и идеолошке инструменте. Тако то раде САД у сектору гаса. И овде је исто“, каже Јушков.
Прва нуклеарна електрана „Пакш“, која је изграђена совјетском технологијом и користи руско нуклеарно гориво, даје половину произведене и једну трећину потрошене електричне енергије у Мађарској

„Росатом“ је конкурентан на тржишту

Јушков напомиње да многе земље желе сарадњу са „Росатомом“, јер је ова руска корпорација конкурентна на тржишту. Према његовим речима, „Росатом“ долази у одређену земљу са предлогом за изградњу нуклеарне електране, често дајући чак и кредите.
„Односно, узима кредит од Русије као државe и од тог новца гради нуклеарну електрану. У случају Мађарске постоји и историјски след, јер је прва електрана изграђена још у совјетско време, а ‘Росатом’ је наследник совјетске нуклеарне индустрије. Уосталом, то одговара и Мађарима, јер њихове нуклеарне блокове гради једна те иста структури, а такође их и опслужује ‘Росатом’, који узима истрошено нуклеарно гориво и снабдева новим горивом. Самим тим, омогућава им да уштеде. Дакле, Мађари пристају на то и желе да развијају нуклеарну енергију, као и низ других европских земаља, јер је атом препознат као извор енергије који доприноси енергетској транзицији. Односно, последњих година атом је добио потпуно нови статус у ЕУ“, каже Јушков.
Пројекат „Пакш-2“ је погођен великим кашњењима, пошто су Русија и Мађарска закључиле договор о изградњи два нова енергетска блока још крајем 2014. године. Међутим, тек сада је потписан план рада за изградњу те нуклеарне електране, према којем је прикључење нових блокова на мрежу предвиђено за почетак 2030. године.
Москва је за тај пројекат обезбедила Будимпешти државни кредит од 10 милијарди евра, док ће укупна цена радова износити 12,5 милијарди.
Изливање првог бетона у мађарској нуклеарној електрани „Пакш-2” требало би да буде завршено до краја 2024. или почетком 2025. године, мада су радови у оквиру главне фазе изградње нуклеарне електране већ у току. Руска државна корпорација саопштила је да велико интересовање за учешће у пројекту показују и мађарске и европске компаније, као и организације из трећих земаља.

Мађари никад неће подржати санкције против Русије

Руски нуклеарни сектор до сада није био на мети западних санкција ЕУ због Украјине, а Мађарска је више пута истакла да ће ставити вето на било какве покушаје наметања таквих ограничења и да никада неће подржати санкције против нуклеарне енергије.
Јушков напомиње да је за усвајање таквих санкција потребна једногласна одлука свих земаља ЕУ, али да „Мађарска никада за то неће гласати“.
На питање како ће се руско гориво допремати до Мађарске и постоји ли, можда, ризик да земље из окружења, које имају негативан однос према Русији, објаве блокаду Јушков каже:
„Тренутно, барем до старих реактора, гориво се допрема преко Турске и Бугарске, а за даље ћемо видети. Постоји могућност да буде достављено и авионом. Уосталом, за сада не постоји забрана транзита таквог терета“, каже Јушков.
Четири постојећа реактора у Пакшу пуштена су у рад осамдесетих година прошлог века и тамо раде четири реактора совјетског типа ВВЕР-440.
Иначе, „Росатому“ је средином прошле године припадало 20 од 53 нуклеарна реактора у изградњи широм света, а недавно је завршио изградњу прве турске атомске електране у Акују. Русија такође обезбеђује гориво за неколико нуклеарних реактора у Индији и Кини и гради прву нуклеарну електрану у Бангладешу.
РУСИЈА
ЕУ позива Мађарску: Престаните да купујете руске енергенте
Коментар