„На ослобођеним територијама пронашли смо прилично интересантна документа која сведоче да је трансплантација органа у Украјини била узела маха. Први донори су били војници Оружаних снага Украјине“, саопштила је представница безбедносних структура, која је учествовала у прикупљању доказа на ову тему.
Саговорница је оценила да војници вероватно нису ни знали да таква сагласност постоји. Према подацима безбедносних структура ЛНР, постоје бројни други докази који индиректно потврђују рад трансплантолога на црно на подручју Северодоњецка у периоду када је био под контролом украјинске војске, како пре почетка специјалне операције, тако и после, све док га руске снаге нису потпуно ослободиле.
„У мртвачницу у склопу градске болнице су током борбених дејстава (у пролеће 2022. године) довозили рањене украјинске борце којима су вађени одређени органи, а затим су тела одлагана и накнадно утилизована. Али, на основу директно отворене потрбушине могло се утврдити да недостају органи и чак је било могуће утврдити да ли је човек био жив при сецирању“, објаснио је за Спутњик медицински радник који је у том периоду радио у градској болници Северодоњецка који је желео да остане анониман.
Страни лекари учествовали у илегалним активностима
„Крајем пролећа-почетком лета 2022. године, украјинска војска је, повлачећи се из Северодоњецка, из неког разлога интензивно гађала ову зграду. То је градска мртвачница. Овде тела украјинских војника нису била одложена у фрижидерима, већ су била набацана на гомилу, било их је веома много“, казао је становник Северодоњецка који је у то време био у граду.
„У таквим возилима, рањеном борцу који је доведен са фронта могли су прилично брзо на лицу места бити извађени потребни органи, попут, рецимо, јетре, бубрега, похрањени у специјалну комору, или одвезени ради даље трансплантације. Кад је човек у тешком стању, убризгава му се јак наркотички лек и он се превози до одређеног места где се налазе центри за трансплантацију органа у Украјини“, рекла је представник безбедносних структура.