Ово је дописнику радија Спутњик (rs.sputniknews) саопштио руководилац службе за везе са јавношћу Организације културног наслеђа, народних заната и туризма Ирана Хамид Јајаипарвар.
Исламска Република Иран реаговала је на разорну делатност Исламске државе на територији Ирака, која је дотакла и историјске споменике ове земље у музеју града Мосул, упутивши писмо министру културног наслеђа и туризма Ирака Аделу фархаду Шаршалу.
У писму се саопштава да постоји спремност да се у Ирану чувају споменици културе из угрожених ирачких музеја.
Иранска страна преузима на себе одговорност за транспрот артефаката у Иран и њихово чување на безбедном месту. На захтев ирачке стране споменици културе и цивилизације ће у очуваном стању бити враћени на располагање ирачкој власти и народу.
Ово писмо је потписао руководилац Организације културног наслеђа, народних заната и туризма Ирана Сасуд Солтанифар и путио свом ирачком колеги, а одговор из Ирака још није стигао.
„Односи наших земаља су пријатељски, топли и засновани на узајамном разумевању. Тако да се надам да ће наш предлог наићи на одзив са ирачке стране и Иран ће учинити све како би максимално поуздано сачувао ирачке артефакте на својој територији", стоји у писму.
Пре пет дана свет је сазнао за нове вандалске акте ирачких исламсита који су овог пута уништили музеј у граду Мосулу на северу Ирака. Наоружани маљевима и чекићима, радикали Исламске државе обарали су скулптуре, обијали барељефе и друга ремек-дела вавилонске и асирске уметности.
Своја дејства исламисти објашњавају „борбом против идола". Касније се сазнало да су терористи групације Исламска држава не само разорили музеј у Мосулу, већ и убили четворо становника града који су одбили да учествују у уништавању древних споменика.
Експерти пореде деловање ирачких терориста са внадализмом присталица покрета Талибан, који су 2001. године минирали чувене гигантске статуе буде у авганистанском Бамиану.