НАТО је почетком фебруара одлучио да ојача одбрану свог источног крила и да до следеће године формира базу од 5.000 војника спремних за брзу акцију, као и шест командних центара у источној Европи.
Формирање таквог центра у Бугарској било је у супротности са забраном бугарским војницима да раде за међународну организацију на тлу земље. Ту препреку Парламент је данас укинуо усвајањем амнадмана на закон о одбрани.
НАТО командни центар у Бугарској би требало да буде у Софији и да у њему буде запослено 40 војника, од којих половина треба да буду држављани Бугарске.
„У прво време биће послова координације снага различитих земаља које учествују у војним вежбама у Бугарској. Такође, постојаће функција одвраћања везаних за нове НАТО снаге за брзо реаговање“, објаснио је у уторак у Софији Адријан Брeдшо, помоћник команданта Алијансе у Европи.
Да се не би изазивала Москва копнени елементи снага за брзо реаговање биће стационирани на западу Европе, али би они требало да учествују у вежбама у земљама бившег источног блока или да ту буду распоређене ако Алијанса одлучи да покрене неку војну операцију.
Поред тога НАТО комуникациони центар лоциран у Гроној Малини, на 20 километара источно од Софије почеће да ради пре краја године, рекао је данас министар одбране Николај Ненчев. У њему ће бити испостава за комуникацију од 50 војника.
И коначно, центар за размену информација између НАТО бродова треба да буде изграђен ове године у Варни, главној бугарској луци на Црном мору, с планом да почне с радом 2016, према главном штабу војске.
Бугарска, бивша земља Варшавског пакта, придружила се НАТО-у 2004. Осталих пет нових командних центара треба да се формирају у балтичким земљама, Пољској и Румунији.