На седници Одбора Скупштине Србије за правосуђе, државну управу и локалну самоуправу Јанковић је рекао да „правосуђе још није стало на ноге“, а да „управа нема атрибуте добре управе“.
Он је предочио оцену Светске банке да су обраћања грађана Србије својим судовима мања него што је то у Европи — готово дупло мање, да судије, тужиоци, адвокати немају довољно сазнања о новим прописима који се брзо доносе, што, како је истакао Јанковић, усложњава судске поступке.
Јанковић је указао да нема довољно приступачности судовима због високих такси, као и да закони који се доносе често нису међусобно усаглашени.
Према његовим речима, судски систем није у мањку са кадровима, а укупна издвајања за судове, од 0,66 одсто, виша су него у већини земаља ЕУ.
Заштитник је истакао и да је поздравио увођење судских извршитеља и нотара у правосудни систем, али је оценио да је то учињено уз пропусте који су могли бити сагледани на време.
Говорећи о стању у притворима и затворима у Србији, Јанковић је рекао да није дошло до драстичног побољшања и да и даље постоји проблем смештаја и здравствене заштите, на шта се односи и највећи број притужби.
У државној управи, према речима заштитника, није спроведена реорганизација, деполитизација, рационализација, а према анализи Светске банке на коју је Јанковић указао, то је прва препрека Србије у расту и развоју.