„То подразумева сарадњу са обе стране — дакле, и са Руском Федерацијом и са НАТО-ом“, рекао је Бартелс у интервјуу за Радио слободна Европа.
Посета Србији генерала Бартелса, вишег војног саветника генералног секретара Алијансе Јенса Столтенберга, део је Индивидуалног акционог плана партнерства са НАТО-ом, који је Србија потписала, а који је недавно ступио на снагу, преноси агенција Танјуг.
Бартелс је навео да је Индивидуални акциони план партнерства са НАТО-ом и осмишљен, у конкретном случају, у интересу и Србије и НАТО-а, и да треба обезбедити такав развој сектора безбедности који би водио интероперабилности српских оружаних снага са снагама НАТО-а.
Такође, како је објаснио, део тог споразума је и развој капацитета српских оружаних снага које би реаговале у ванредним ситуацијама, као и унапређивање њиховог потенцијала за учешће у мировним операцијама.
ИПАП представља највиши облик партнерске сарадње у оквиру програма Партнерство за мир, али, као што високи српски званичници истичу, без намере да Србија постане чланица НАТО-а.
Генерал Бартелс борави у званичној посети Србији, на позив начелника Генералштаба Војске Србије, генерала Љубише Диковића.