За сада таква истрага није у плану, јер позиција Европске комисије по овом питању „треба да буде заснована на детаљнијој истрази и новим доказима“. У исто време, она је подсетила да ће се од већ најављених оптужби против „Гаспрома“, у оквиру антимонополске истраге његове делатности у Централној и Источној Европи, део односити на везивање цена гаса са ставом земаља по питању изградње гасне инфраструктуре у тим земљама. Између осталог, према мишљењу Европске комисије, „Гаспром“ је везивао испоруке гаса Пољској и Бугарској с њиховим ставом о гасоводима Јамал-Европа и „Јужни ток“.
„Турски ток“ је заменио „Јужни ток“. Његов наставак од Турске у Европу предвиђено је да прође кроз Грчку, Македонију, Србију, Мађарску до Аустрије. Грчки и српски званичници отворено говоре да ће учешће њихових земаља у наставку „Турског тока“ омогућити да се добије попуст на руски гас.
Како би доказали везу попуста са ставом о инфраструктури, земље којима се предлаже таква шема, треба само да се пожале на то Европској комисији, каже особа блиска једној од страна у преговорима. Истина, Вестегар указује да комисији за покретање нове истраге није потребно обраћање и да сама може иницирати истрагу.
„Гаспром“ обећава да ће изградити „Турски ток“, и након 2019. године кроз њега преусмерити сав гас који сада иде у Европу преко Украјине. Потпредседник ЕК Марош Шефчевич рекао је за лист „Ведомости“ да у Европи не виде разлог за изградњу „Турског тока“.
„Транзит преко Украјине је деценијама обезбеђивао земље ЕУ гасом и није било проблема“, рекао је Шефчевич. Према његовим речима, комисија ради са Украјином на реформи њеног гаснотранспортног система.
„Ми имамо гаранције од ’Нафтогаса‘ и Владе земље да она може бити поуздани партнер“, навео је он.
У исто време, није у плану покретање истраге делатности „Гаспрома“ на украјинском тржишту у оквиру актуелне антимонополске истраге Европске комисије, каже Вестагер.