Према његовим речима, Русија је предузела значајне кораке у решавању проблема кримских Татара.
„За разлику од Украјине, која није предузела ниједан корак последње 24 године како би се поправио положај Татара, власти Кримске Републике су се одмах постарале да језик кримских Татара Уставом постане службени језик“, рекао је Кемал.
Crimea's Yarosvit-Agro agricultural enterprise. Last year's large fruit harvest is sent to various Russian regions pic.twitter.com/Wlu1pPEDYL
— Dmitry Medvedev (@MedvedevRussiaE) April 27, 2015
Према његовим речима руски председник Владимир Путин створио посебне погодности како би помогао људима који су били депортовани, што Украјина није учинила.
Он истиче и да се тренутно на Криму спроводи неколико реформи у образовању, управљању земљиштем, привреди и развоју татарског језика на полуострву.
Он је рекао и да су кримски Татари тренутно на неколико високих положаја у парламенту, министарствима и општинама, што, како је истакао, то није био случај раније.
#Putin: convinced we're not breaking any int'l rules in Ukraine/Crimea. Don't regret anything. Sanctions=attempt 2 hold Russia back, again.
— Sarah Rainsford (@sarahrainsford) April 26, 2015
Кемал је нагласио да Русија и финансијски подржава кримске муслимане, додајући да издваја и средства за њихово ходочашће у Меку.
Кримски Татари су турска етничка група која се на полуострву формирала од 13 до 17 века. Токо, 1944.године тадашњи вођа СССР-а Јосиф Стаљин је депортовао кримске Татаре у Централну Азију, али се доста њих вратило почетком 90-их. На полуострву тренутно живи око 260.000.
Крим се отцепио од Украјине и припоијо се Русије у марту прошле године Одлука је донета на референдуму, у којем више од 96 одсто становништва полуострва гласао да се поново уједини са Русијом.