Македонски премијер Никола Груевски налази се под „рафалном“ политичком паљбом притиснут што спољним што унутрашњим факторима да поднесе оставку.
После одбијања Зорана Заева, лидера највеће опозиционе странке СДСМ у Скопљу, да уђе у концентрациону владу са Груевским, и отвореног захтева потпредседника Европског парламента Александара Грофа Ламсдорфа Груевском да поднесе оставку, и највећа албанска партија у Македонији Демократска унија за интеграцију (ДУИ), која је део владајуће коалиције — разматра могућност да напусти владу.
О томе би одлука могла да буде донета још данас, јер врх странке управо заседа са само једном тачком дневног реда — отићи или остати.
Да ли ће ДУИ и лидер Али Ахмети донети ту одлуку, како Спутњик сазнаје, зависи од неколико фактора — Ахмети чека „консултације“ са премијером Албаније Едијем Рамом, али и „сигнал“ из америчке амбасаде у Скопљу.
Сашо Клековски, политички аналитичар из Македоније каже да је директно „прозивање“ Груевског да поднесе оставку директно мешање у унутрашње ствари суверене државе.
„Прозивање ко да да оставку, а ко не — јесте мешање у унутрашње послове једне земље. Међутим, узимајући у обзир да је Македонија кандидат за ЕУ често се дешава да различити партнери могу да кажу шта мисле о нашим пословима“, каже он.
Оно на чему он ипак инсистира јесте унутарполитичка прича за коју каже да се не врти око тога да ли Груевски хоће или неће да оде са власти, већ како и на који начин ће бити одржани избори.
„И ко ће их одржати. То је спорна тачка између опозиције и власти. Између њих генерално не постоји разлика да ли криза треба да има политичко решење. Позив на оставку из ЕП не разрешава кризу“, додаје он напомињући да би било коректно да је то речено унутар европске фамилије, а не овако јавно, што је како каже — „бламажа“.
Бане Груевски, коментатор из Скопља, слаже се да су македонска власт и премијер Гуевски изложени великим притисцима спољнополитичког фактора.
„Не знам колико је у складу са дипломатским стандардима да вам неко отворено тражи да одете са власти на коју вас је изабрао народ. Нико не бежи од тога да унутрашња криза у Македонији мора да има своје разрешење, али када се оваква ситуација допуни са позивима споља, не може да се тумачи другачије него као притисак“, каже Груевски.
У Скопљу је јуче одржан састанак амбасадора западних земаља и Алија Ахметија, а након тога и састанак амбасадора са вођом опозиционог Социјалдемократског савеза Зораном Заевом.
Лидеру Албанаца у Македонији је са амбасадорског скупа поручено да „као члан коалиционе Владе дели одговорност, а да као странка има дужност да помогне да се ојачају државне институције“.
Западни амбасадори јуче су разговарали с Груевским и председником Ђорђом Ивановим и поручили им да су разочарани због нереаговања на наводе опозиције која је месецима уназад објављивала наводне прислушкиване разговоре и замаскирана убиства за која је оптужила премијера.
У то име амбасадори су затражили да се утврди одговорност (у томе је предњачио амерички амбасадор) ако је има, те да одговорни буду кажњени. Заузврат, Македонији су обећали деблокаде евроатлантског пута.
Иначе, македонски парламент је данас на хитном заседању изгласао поверење новим министрима у влади — за унутрашње послове и саобраћај и везе.
Како су пренели македонски медији, МУП ће убудуће водити досадашњи директор Бироа за јавну безбедност Митко Чавков а Министарство за саобраћај и везе Владо Мисајловски, досадашњи директор Јавног предузећа „Државни путеви“.
Премијер Никола Груевски је предложио Чавкова и Мисајловског за нове Чланове владе после оставки које су поднели Гордана Јанкулоска и Миле Јанкиески.
Македонски медији спекулишу да су Јанкулоска и Јанкиески морали да поднесу оставке након што је „амбасадорска шесторка“ указала премијеру Груевском да су припадници полиције били у вези са терористима који су учествовали у нападу у Куманову.
Указано је и да према македонском Уставу Чавков не може да буде министар државне безбедносне службе, јер тај највиши државни акт предвиђа да ту функцију може да обавља само особа која је у претходне три године била на цивилним дужностима.