Лист цитира изјаву Вучића, дату уочи посете, да иде у Тирану како би „градио добре односе и превладао разлике“ и како се у „Србији не би догодило Куманово“.
После недавних терористичких напада у Македонији и Босни и Херцеговини на Балкану је поново почело да се говори о опасности од новог рата, пише „Комерсант“, који истиче да је нормализација односа Србије и Албаније важан корак како би се избегао овакав сценарио.
Вучићева посета Тирани је узвратна, албански премијер Еди Рама посетио је Београд у новембру, као први албански премијер за 68 година који је дошао у Србију, а та посета није прошла без скандала, наводи лист.
Дневник подсећа на ситуацију са дроном, као и на изјаве Раме на конференцији за новинаре у Београду о томе да и Србија треба да призна реалност да је Косово независно, а потом и да ће се Косово и Албанија ујединити, на шта је Вучић поручио да обећава да се то неће догодити.
Ипак, обојица лидера су уочи Вучићеве посете потврдили спремност за нормализацију односа, а на то Србију и Албанију подстиче и Запад.
Обе земље су кандидати за чланство у ЕУ, а Вучић је недавно изнео уверење да „са тог пута нема повратка“.
„Комерсант“ подсећа да ће Вучић само неколико дана по повратку из Тиране отићи у петодневну посету Сједињеним Америчким Државама, где га очекују разговори са америчким потпредседником Џозефом Бајденом и неизбежно питање да ли су он и Рама постигли договор.
Према „Комерсанту“, од одговора на то питање умногоме ће зависити обећане америчке инвестиције и политичка подршка.
Лист наводи да ће Вучић у Тирани посебну пажњу посветити инфраструктурним пројектима, а да је кључно политичко питање у односима две земље однос према Косову.
По том питању постоје суштинске разлике између две земље, а Београд инсистира на томе да никада неће признати независност Косова, али београдско руководство схвата да без нормализације односа са Приштином неће бити даљег пута Београда ка ЕУ.
Због тога Београд заузима све флексибилнију позицију и активно сарађује са косовским властима под надзором Брисела.
Лист такође указује да је Вучић недавно најавио да ће доћи до промена у Уставу Србије с циљем да се смањи број посланика, али да су многи београдски аналитичари и политичари уверени да то пружа могућност да се из преамбуле Устава избрише да је Косово саставни део Србије.
„И тада ће бити отворен пут за пуну нормализацију српско-албанских односа, а уједно и за саму Србију — пут у ЕУ“, закључује лист.