Руска Федерација уложила је вето на британску резолуцију о геноциду у Сребреници у Савету безбедности Уједињених нација и тиме, бар на глобалном плану, ставила тачку на ово питање.
Јелена Гускова, руководилац центра за проучавање савремене балканске кризе Руске академије наука, гласање у СБ УН сматра победом руске дипломатије.
„Да је резолуција усвојена, то би могло да има тешке последице по читав Балкан. Само Русија и у одређеној мери Кина су на објективан начин оцениле ситуацију. Подсећања ради, у руском нацрту резолуције није било толико оштрих речи као што је у британској, иако је она била неколико пута промењена. Србија и Република Српска су веома пажљиво пратиле дешавања у СБ УН, зато што многи сматрају да би ова резолуција била корак ка унитаризацији БиХ. Сада предлог о формирању међународног независног научног тима који ће утврдити истину о Сребреници постаје више него актуелан“, каже она.
Српски аналитичари и бивше дипломате углавном нису изненађени оваквим поступком Русије, али има и оних који нису ово очекивали.
Драгомир Анђелковић је један од оних који је од самог почетка веровао да, ако дође до такве ситуације, Русија неће оклевати да уложи вето.
„Од почетка сам био сигуран да ће доћи до руског вета. Напросто, континуитет подршке Србији и Републици Српској је неминовност. Није било сумње ни у једном моменту, али чудило ме је да је се код нас била појавила нека врста зебње кад је у питању руски вето“, каже Анђелковић.
Павле Димитријевић, извршни директор БИРОДИ-ја сматра да руски вето треба тумачити у контексту ширих дешавања између Русије и западних земаља.
„Мислим да је и овај случај био главни разлог да се овај раздор продуби и мислим да је Русија зато овако и гласала и одлучила да уложи вето и поред консултација са Великом Британијом. Утисак је да је Велика Британија проценила да Русија неће уложити вето већ да ће бити уздржана као што је била Кина“, каже он.
Павле Јевремовић, бивши дипломата при УН ову вест коментарише као завршену причу.
„Очекивало се да ће доћи до компромиса, али није дошло и уложен је вето. Дакле, скинуто је са дневног реда. Ово није уобичајено, мислио сам да ће неко бити попустљивији. Много веће последице оставиће конфронтације које су овоме претходиле и подизање тензије и овде и у Босни“, каже Јевремовић.
Ово је други пут да Русија улаже вето на одлуке СБ УН у вези са сукобима на Балкану, а последњи пут је то учинила у децембру 1994. године.