Црква Свете Параскеве из 16. века у повратничком селу Дрсник код Клине проваљена је, опљачкана и оскрнављена два пута у последњих 48 сати, а рано јутрос непозната лица пуцала су у атару села Гораждевац на возило са београдском регистрацијом, саопштено је из епархије Рашко-призренске.
Графит на албанском језику „Hakmarrja“, што у преводу значи „Освета“, освануо је на једном приватном објекту, такође у Гораждевцу.
Како је наведено, поред тих инцидената, такође је на споменик српских жртава рата и деце пострадалих на реци Бистрици бачен молотовљев коктел.
Косовска полиција је обавила увиђај у свим случајевима, али не само да се не зауставља талас насиља против Срба на том простору, већ се они који пријаве нападе и пљачку и сами третирају као кривци и суочавају се са претњама полиције да признају оно што нису учинили, каже се у саопштењу.
Тако је било и у селу Дрсник, где је полиција привела и оптужила за крађу и провалу црквењака, Србина који поседује кључеве цркве и откључава је када верници долазе на молитву, па је јереј Милош Вукић, који је задужен за ту цркву, демантовао те лажне оптужбе указујући да је реч о човеку који је видео и пријавио стварне нападаче, наводи се у саопштењу.
Као више пута до сада, жртве бивају проглашене за кривце само да би се заштитиле локалне албанске банде које систематски већ годинама тероришу српске повратнике на простору општине Клина са циљем да их натерају да напусте своје домове.
Министар за повратак Далибор Јевтић већ је више пута указивао на овај терор и пљачку којим су изложени најсиромашнији Срби који неретко живе изоловани и окружени већинским албанским становништвом.
Међутим, и поред свих приговора и апела, па чак и критика Косовској полицији из међународних кругова, ништа се не мења и терор се наставља, наводе из епархије Рашко-призренске.
Цркву у Дрснику данас је посетила комисија Канцеларије за културну баштину Епархије Рашко-призренске и установила је видљиве трагове вандализма на црквеном мобилијару као и нову штету на фрескама са натписима „УЧК“, што несумњиво указује ко је и са каквим намерама провалио у цркву и начинио штету.
Најновији напад у Гораждевцу представља још један покушај да се не само угрози безбедност овог српског села у већински албанском окружењу, него да се породицама које су изгубиле своје ближње у време рата и у масакру на реци Бистрици 2003. године, када су убијена два српска дечака, нанесе додатни бол, оцењује се у саопштењу.
Пуцњи на возило са српском регистрацијом и напад молотовљевим коктелом на споменик пострадалим Србима у овом селу акт је тероризма са циљем да се преостали Срби на овом простору заплаше и подстакну на одлазак, наводи се у саопштењу и додаје да је епархија Рашко-призренска више пута до сада апеловала и на међународне и косовске институције, али без резултата.
На северу Космета повећано је присуство припадника Косовске полиције, нарочито у мултиетничким насељима, потврдио је Танјугу регионални шеф оперативе Косовске полиције Жељко Бојић.
Он је рекао да је присуство полицијских службеника повећано по наредби из главне Дирекције полиције у Приштини и да су полицајци распоређени у циљу превентивног деловања.
Бојић је прецизирао да је посебно подигнут ниво безбедности у мултиетничким зонама, у Бошњачкој махали, Три солитера, Брђанима и Микронасељу у северном делу Косовске Митровице, као и да је повећан број полицијских службеника у Сочаници у општини Звечан, јер се тамо одржава фудбалски турнир.