Како је известио фотограф француске новинске агенције, кубанска застава са белим звездама у црвеном троуглу и плавим пругама заузела је своје место међу другим заставама из целог света испред зграде Стејт департмента у америчкој престоници Вашингтону.
Кубанска застава завијориће се данас и испред новосаграђене кубанске амбасаде у Вашингтону, на корак од Беле куће. Дипломатске везе се успостављају поновним отварањем амбасада у главним градовима двеју земаља, што је значајан потез према закопавању вишедеценијског непријатељства, јављају светске агенције, преноси Танјуг.
Куба и САД су званично обновиле дипломатске односе после више од пет деценија, када је одмах након поноћи, између недеље и понедељка, ступио на снагу споразум којом су дипломатске мисије прерасле у потпуне амбасаде.
У спољној политици америчког председника Барака Обаме, до историјског преокрета је дошло вратоломном брзином, само неколико месеци пошто су се две стране договориле да закопају ратну секиру и да заједнички равноправно функционишу.
Помак је дошао након што је Вашингтон признао да његова политика којом покушава да утиче на промене у комунистичкој Куби, путем изолације и трговинских ограничења, није успела и да је директна сарадња са Хаваном бољи начин кретања према демократији и напретку.
Главна уредница латиноамеричког сервиса руске новинске агенције „Регнум“ Татјана Полоскова каже да, са једне стране, Стејт Департмент говори о нормализацији односа са Кубом, али да ће, са друге стране, САД покушавати да смене кубански режим, кога Вашингтон сматра „недемократским“.
„Зато Американци финансирају кубанску опозицију. Тек након смене власти у Куби, САД ће економски улагати у ову земљу, пре свега у изградњу лука, односно ’логистичких центара‘. И са војне тачке гледишта, Куба је интересантна за САД, јер то је још једна могућност да ’запржe чорбу‘ Русији“, сматра Полоскова.
Панамски новинар и социолог Марко Гандасеги Ихо сматра да овај догађај за Сједињене Државе значи да је финансијска олигархија успела да убеди остале слојеве владајуће класе да Кубанска револуција неће пропасти након обустављања совјетске помоћи крајем прошлог века. САД су схватиле да ће само инвазија на острво одговарати њиховим интересима. Али не војна инвазија. САД планирају економску инвазију која би могла да дестабилише Кубанску револуцију.
„За Кубу је куцнуо час истине. Револуција ће преживети само ако се буде могла увезати са капиталистичким светом који је буквално окружује са свих страна. Са тачке гледишта дипломатије, Куба је успела да постане део Латинске Америке. Она одржава дипломатрске односе са са Западном Европом и Канадом. Изградила је ефикасне односе са Кином и Русијом Питање је дали ће она моћи да направи корак у сусрет САД?"